DOMİNO OYUNU NASIL OYNANIR?

GENEL 6 Eylül 2014

SORU: Domino nasıl oynanır?

 

CEVAP: 28 taşla oynanır. Tıpkı zar gibi, taş­ların değeri üzerlerine oyulmuş nok­talarla belirtilmiştir. Taşların numa­ralanışı şöyledir: 0-0, 0-1, 0-2, …0-6; 1-1, 1-2…1-6; 2-2, 2-3…2-6 vs.

domino (2)domino (1)

Domino taşlarıyla oynanan başlı­ca iki oyunun en basitine domino, bi­raz daha hesaba dayanan türüne de aznif denir.

Domino Taşlar, işaretli yanla­rı yere gelecek şekilde masaya yayı­lıp karıştırıldıktan sonra, oyuncular 7’şer taş çeker. Kalan taşlar yan ya­na sıralanarak bahçeye ayrılır. Son­radan ihtiyacı olan oyuncu bahçeden taş çeker.

domino (1)

Elinde en büyük taş (6+6, 6+5, 4+2…) olan oyuna başlar, bu taşı masanın üzerine koyar. Bu taş 4-2 olsun. Öbür oyuncu bir yanı ya 4, ya da 2 olan her hangi bir taşını oyna­mak zorundadır. Bu taşın yerdeki- ne uyan kenarını, yerdeki taşın ya­nına koyar. Uyan taşı çıkmazsa bah­çeden bir taş çeker. Gene gelmezse bir daha çeker. Üçüncü defa çeke­mez, sırası yanar. O oyuncu taşını koyduktan sonra öbürü iki kenar­dan birine uyacak taş koymaya çalı­şır. Kim elindeki taşları daha önce bitirirse «Domino!» der, ötekilerin elindeki taşların sayıları toplamı ka­dar sayı alır. Oyun bağlanırsa, yani kimsede oynayacak taş çıkmazsa, taşlar açılır, kimin elindeki sayı az­sa oyunu o kazanmış olur.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Anonim 23 Nisan 2016

Oyun berbat oynadım kardesimle berbat cok sıkıcı