SAĞLIK

Edirne Sağlık Müzesi Artık UNESCO’da

Mercury Mükemmellik Ödülü ve Avrupa Müze Ödülü alan Avrupa’nın Türkiye’nin Avrupa Yakası şehri Edirne’deki Sağlık Müzesi, Avrupalı ekip ile Türkiye’deki ekibin yedi aylık çalışmasının ardından UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kabul edildi.

Basın toplantısı düzenlenerek Dünya’ya duyruldu

Listenin ilanından sonra, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kültür Merkezi Koruma Sorumlusu Yaşagül Ekinci Danışan, Sağlık Müzesi Müdürü Hakan Akıncı ve emekli öğretim görevlisi Ratıp Kazancıgil’in katılım gösterdiği bir kompleksin kuruluşu için basın toplantısı düzenlendi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde olmaktan çok mutlu olduklarını belirten Tabakoğlu, “1974’te Kazancıgil burada bir yıkıntı buldu. Büyük ve özenli bir mücadele ile burayı bir üniversiteye, sonra müzeye dönüştürdü. Atalarımız zihinsel hastalıkları bu tesiste müzik ve koku ile tedavi ediyordu.”

Sağlık Müzesi ziyaretçileri, 18. yüzyılda Edirne’den Avrupa’ya Türk çiçek hastalığı aşısının yolculuğunu, kadın cerrahlar için Yeniçeri fıtığı operasyonları yürüten estetik ameliyatlarını görebilirler. Beş asırlık tıbbi tarihe rastlayan müzeye, geçen yıl 235.000 ziyaretçi ev sahipliği yaptı.

“Geç bile kalındı”

Bu kadar ziyaretçinin akın ettiği Avrupa kıtasında bulunan Edirne Sağlık Müzesi’nin UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınmakta geç bile kalındığını söyleyen Edirneli vatandaşlar, UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınması gerektiğini söylüyorlar. Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi’ndeki birçok öğrenci, Edirne Sağlık Müzesi’ni gezip, müze çalışmalarına katkı sağlıyor.

Türkiye Vatandaşları, gezmek için gittiklerinde Edirne’ye Sağlık Müzesi’ni gezmeden geri dönüyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı