POLİTİKA

Erdoğan’ın Nazi benzetmesine İsrail’den tepki

Türkiye’nin dış ilişkilerinde artan olumsuz gidişata bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’nın Türkiye’ye karşı olan tavrına ilişkin “Nazi” benzetmesi çıkışına, İsrail’den tepki gecikmedi. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bu benzetmeyi, Almanya’da yaşayan ve Nazilerden zamanında işkenceler gören Yahudiler Erdoğan’ın sözlerini doğru bulmamıştı.

Referandum Kampanyasına Tepkiye Nazi Benzetmesi

Cumhurbaşkanı’nın yönlendirmesiyle Almanya’da yapılması planlanan “Evet” etkinliklerinin, Türk yetkili bakanlar tarafından yapılacağı öğrenildi. Bunun üzerine Almanya’nın izin vermemesine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nazi Uygulamasına” benzetmişti. Bunun üzerine İsrail’den tepki geldi.

Almanya merkezli Deutche Welle haber sitesinin yayınladığı habere göre İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nachschon, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Nazi benzetmesine karşılık, Türkiye’yi işaret ederek konuşma yaptı. “Bu tür karşılaştırmaların son derece yersiz” olduğunu söyleyen Emmanuel Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklamada bulundu. Bu açıklamasında “Yahudi soykırımını anmayı değersizleştirebilecek ve basitleştirebilecek her şeye İsrail’in karşı olduğunu” sözlerine yer verdi.

Almanya Yahudi Merkez Konseyi’nden Tepki

Almanya’da bulunan ve faaliyetine devam eden Almanya Yahudi Merkez Konseyi de tepkisini ortaya koydu. Konseyin başkanı Josef Schuster tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Geçen günlerde Türk siyasetçilerin Almanya Federal Cumhuriyeti ile Nasyonal Sosyalizm dönemi arasında yaptığı karşılaştırmalar, kırıcı ve kesinlikle yanlış olmasının yanı sıra Nazilerin terörünü sıradanlaştırıyor”

Schuster, Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’i “Nazi uygulaması” yapmakla suçlamasını ve “utanmasalar yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler” şeklindeki sözlerini eleştirmişti. Schuster, bu sözleri “korkunç ve soykırım kurbanlarının acılarını aşağılamak” olarak değerlendirmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı