KADIN

Ergenlik Döneminde Arkadaşlık Seçimi

Ergenlikte Arkadaşlık

Ergenlikte (bülûğ çağında) er­kek çocuklar da, kızlar da bir yan­dan, eskisi gibi, kendi cinslerindekilerle arkadaşlıkta devam ederler, öte yandan karşı cinstekilerin arkadaş­lıklarını aramaya başlarlar. Bu çağ insanın aşka en elverişli olduğu bir hayat evresidir. Çocuğun gerektiği gibi gelişmesi için başka çocuklarla arkadaşlık et­mesi zorunluluğu vardır. Çocuk, arka­daşının yanında eksik yanlarım ta­mamlamak imkânını bulur. Kendisi­ni arkadaşlarıyla ölçer. Bu ölçmeler­de varlığını daha çok değerlendir­mek isteğini duyar. Arkadaşlarıyla, kişiliğinin gelişmesi için gerekli olan duygusal, sosyal, zihinsel münase­betler kurar. Başka bir deyişle, ço­cukluğunu bir çocuk gibi yaşar.

Arkadaşsızlığın Zararları

Arkadaşlardan yoksun olarak bü­yüyen çocuklar kendilerini hep bü­yüklerle ölçerler. Bu ölçmelerde hep zararlı çıkarlar. Kendilerini önemsiz bulurlar. Hayatları boyunca bu önemsizlik duygusunu etkilerini duyabilirler. Burada önemli olan şey, çocuğu arkadaşsız bırakmak de­ğil, iyi arkadaş edinmeye teşvik etmektir.

ergenlik dönemi

Başka çocuklarla arkadaş olması­na engel olunan çocuk büyüklerin ya­nında kendisini yalnız bulur. Düşün­celerinin, duygularının onlarınki­lerle bağdaşamadığını görür. Bunun sonucu olarak, onlarla anlaşamaz.

Yaş ilerledikçe, insan, gerek hayat­taki ihtiyaçlarına, gerekse ruhunun duyduğu ihtiyaçlara göre, yeni yeni arkadaşlar arar. Bu arada, eski arka­daşları gözünde daha büyük bir de­ğer kazanır. Arkadaşın insana akra­badan daha yakın olduğunu hepimiz biliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı