BİLGİ

Fazla Ağrı Kesici Kullanımı ve Zararları

Fazla Ağrı Kesici Kullanımı ve Zararları

İlaç kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Özellikle bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı, hastalıkları iyileştirmek yerine, birçok daha önemli problemlere yol açmaktadır. Bunların başında da ağrı kesiciler geliyor. En ufak bir ağrıda bile hemen ağrı kesici kullananların sayısı, oldukça fazladır. Aslında birçok ağrı ağrı kesici kullanmadan doğal yöntemlerle de geçebilmektedir. Bunun yerine biran evvel ağrıdan kurtulmak için, ağrı kesicilere başvurulmakta, ağrı geçmeyince de bilinçsizce ağrı kesici alımı arttırılmaktadır.

Fazla Ağrı Kesici Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Her ilacı tavsiye edilen dozdan fazla kullanmak zararlı olduğu gibi ağrı kesicileri de fazla kullanmanın önemli zararları bulunuyor. Bunların başlıcaları şöyle sıralanmaktadır:

  1. Gereksiz yere veya aşırı ağrı kesici kullanıldığında, ağrı tekrarlandığı zaman normal doz yeterli olmamaktadır.
  2. Ağrı kesiciler, çok kullanıldığında vücuttan tamamen atılamamakta ve özellikle böbreklerde önemli tahribatlara yol açmaktadır.
  3. Aşırı ağrı kesici kullanımı, karaciğerin fonksiyonlarını bozmakta ve karaciğer yetmezliği gibi önemli sorunlara neden olmaktadır.
  4. Bağırsakların yapısını bozarak, sürekli ishal vakalarına sebep olmaktadır.
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı