POLİTİKA

Figen Yüksekdağ Bugün Hakim Karşısındaydı

Figen Yüksekdağ İzmir’de yaptığı bir konuşma nedeniyle kendisine açılan dava için tutuklanmıştı. “Terör örgütü” propagandası suçlamaları nedeniyle hakim karşısına geçen Yüksekdağ, hakimin sorduğu soruları cevapladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ifade özgürlüğüne değinerek halkın ifade özgürlüğünün mahkemeye verilip yargılandığına değindi.İzmir’de katıldığı bir paneldeki konuşması nedeniyle yargılanan Yüksekdağ, dava sürecinin ilk duruşmasına bugün katılarak hakimin sorularına cevap verdi. İzmir Adliyesi’deki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya partili meclis üyelerinin de katıldığı görüldü. Yüksekdağ’ın yargılandığı sırada konuşulanlar bir bir SEGBİS ile kayıt altına alındı. HDP Eş Genel Başkanı’nın avukatları ise mahkeme sırasında bekledi.

Duruşmaya HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’da katıldı. İzmir İl yöneticilerinin de duruşmayı izlediği görüldü. Yüksekdağ kendi savunmasında Türkiye’de ifade özgürlüğünün olmadığını söyleyerek, hakkındaki iddiaları reddetti. Halka açık bir panelde konuştuğunu söyleyen Yüksekdağ, Türkiye’de siyasi bir tartışmanın suç olduğunu savunmasında dile getirdi.

Avukat Kamil Ağaoğlu, müvekillinin sözlerinin kesildiğini söyleyerek araştırma talep etti. Mahkeme heyeti HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın serbest bakılmasını reddederek, Yüksekdağ için bir sonraki duruşma için mahkeme salonunda hazır olmasına karar verdi. Duruşma ise 2 Mart 2017 tarihine ertelenerek, Yüksekdağ’ı tutuklu bulunduğu yere geri götürdüler.

Mahkeme bitiminde dışarı çıkan HDP’liler adliye binası önünde açıklamalarda bulundu. İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, davanın hukuk dışılığını dile getirerek ülkede siyasetçilerin konuşturulmadığına dikkat çekti. Milletvekili Müslüm Doğan, demokrasinin sağlanmasına kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı