BİLGİ

Frida Kahlo kimdir?

Frida kahlo 6 temmuz 1907 de doğmuş 13 temmuz 1954  de vefat etmiştir. Frida Kahlo kimdir? Asıl adı magdelena carmen frida kahlo calderondur .Popüler kültürün büyük ikonu haline gelen ressamın sanatı surrealist olarak bilinir .Fakat bu o tanımı tamamen reddetmiştir.Eşi ressam Diego Riveradır .Kahlo 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen ,Meksika devriminin gerçekleştiği 7 temmuz 1910 gününü kendi doğum yılı olarak kabul ettirmiştir bunun nedeni ise kendi doğumunun meksikanın modern meksikanın doğuşuyla başlamasını istemiş olmasıdır.

6 yaşındayken okulundan evine dönereken bindiği otobüsün bir tramvay ile çarpışması sonucu  çok kişinin yaralanıp öldüğü o kazada rayda ki demirlerden birinin fridanın sol bacağının kalça kısmına girip leğen kemiğinden çıkması sonucu yaralanmıştır.Hayatı korseler ,hastahaneler ve doktorlar arasında geçmiş ve büyük bir çöküş yaşamıştır.32 ameliyatının sonunda çocuk felci geçirip sakat kalmıştır.

Kazadan bir ay kadar sonra ailesinin isteği üzerine sıkıntı ve dertlerinden kaçmak için resim yapmaya başladı. Kısacası kahlo çocukluktan resime aşık oldu ve yaşına göre çok başarılı portreler çizmeye başladı.1927 yılının sonunda yürümeye tekrardan başladı ve bir çok sanat ve devlet adamlarıyla yakınlaşmaya ardından çevre yapmaya başladı.1929 da meksika komunist partisine üye oldu.Resim çizmeye ve hayatına devam etmeye başladığı sıralarda ortak arkadaşının aracılığıyla Meksikalı Micholengelo ile tanıştı Ardından romatink bir ilişki yaşadıkları için evlenmeye karar verdiler .Frida michelengelonun 3. eşi oldu .Evlilikleri insanlar tarafından hep fil ve güvercinin evliliğine benzetilirdi.

Frida evliliklerinden iki yıl sonra düğün fotoğraflarından yola çıkarak Frida ve Diego Rivera adlı tabloyu yaptı ve bu tablo sergilenen ilk tablosu oldu.

Çiftin fırtınalı bir evliliği oldu bu nedeni ise fridanın sağlık sorunları nedeniyle bir kere aldırmak zorunda kaldığı ve 2 kere düşük yaptığı bebekleri idi. Eşinin sürekli yaptığı sadakatsızlıklar yüzünden 1939 da ayrıldılar.Ama bir sene sonra tekrar evlendiler.Frida da evlikleri sırasında bir kaç ilişki yaşamıştır.Son yıllarda sıkça sağlığı bozulmuş dayanılmaz acılar yaşamıştır.Acılarından kaçmak için kendini sürekli resim çizmeye vermiştir.O kadar güçlü bir kalemi vardı ki çizimleri sadece ülkesinde değil amerika ve fransada da sergileniyordu.Fakat 1938 de new york da ki açtığı sergisi de övgüleri de toplamıştır.Frida sağlık durumu çok kötü olduğu halde ders vermeyi 10 yıl boyunca devam ettirmiştir.Öğrencilerine LOS FRIDAS denilirdi .1953 nisan ayında mexio city de kişisel bir sergi açtı.

13 Temmuz 1954 Nisan ayında akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdi ertesi gün yakıldı ve külleri mavi ev de muhafaza edildi .Mavi ev eşi tarafından 1955 Yılında Devlete Bağışlandı .

Frida Kahlo *gelatin silver print *Oct. 16 / 1932

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı