SAĞLIK

Günde Bir Sigaraya Düşürmek Bile Yüzde 44 Tehlikeli

Bitmek tükenmek bilmeyen sigara alışkanlıkları her geçen gün artıyor. Günde bir sigara içmek zararlı olur mu? Sorusuna Amerikalı tıpçılardan büyük bir araştırma sonucu geldi.

Günde sadece bir sigara içmek isteyen bir kişi sigara içmeyen bir kişiye göre akciğer kanseri olma olasılığıyla 9 kat daha yüksek bir erken ölümle karşı karşıyadır. 50 yaşında bile bu uygulamaya balasa dahi yine de erken ölüm riski %44 artar.

Amerika’da JAMA Dahili Tıp araştırmacı doktorları, büyük bir araştırma yaparak sigara içenin, içmeyene göre ölüm riskini ortaya koydu. Araştırmacı doktorlar, sadece tütün dumanına bile maruz kalan sağlıklı bir kişinin hayatının güvende olmadığını belirterek, bu araştırmaya da kanıtlar sundu.

Doktorlardan oluşan araştırma ekibi 1995-1996 yıllarında 500 binin üzerinde erkeği ve kadını yaşam boyu sigara içme alışkanlıkları hakkında sorguya çekti. Daha sonra yaş ortalaması 71 olan 2004-2005 yılları arasında 290 bin kişiyi sorguladı.

750 bin kişiyi 2011 yılı boyunca takibe alıp sonuçları gördüler

Sigarayı başlatma yaşı, günde sigara sayısı, sigarayı bırakma yaşı ve ayrıca ırk, eğitim düzeyi, vücut kütle indeksi, alkol alımı ve fiziksel aktivite hakkında bilgi topladılar. Araştırmalarına konu olan 750 binin üzerinde kişiyi 2011 yılı da dahil olmak üzere takip ettiler.

Araştırmacılar, diğer sağlık faktörlerini kontrol ettikten sonra, sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında, hayatları boyunca günde bir ila 10 sigara içenlere oranla, kardiyovasküler hastalık riski yüzde 50 artmış ve solunum yolu hastalığı riski altı kat fazla bulunmuştur.

Günde Sadece 1 Sigaraya Düşürenler Dahi Büyük Ölçüde Fayda Sağlar

Ulusal Kanser Enstitüsü’nden bir epidemiyolog olan kıdemli yazar Neal D. Freedman, “Günde sadece birkaç sigara içen insanların sayısı artmaktadır ve bu da bu çalışmanın ana nedeni” dedi. “Bu insanlar bile, sigarayı bırakmaktan büyük ölçüde fayda sağlıyorlar.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı