KADIN

Hamile Bir Kadının Duyguları Nasıl Oluyor?

Kadının İç Dünyası

Kadın da bütün öteki insanlar gi­bi, vücudu ile çeşitli işler yapar. Ge­belik ise kadın için vücudu ile yap­tığı işlerden hiçbirine benzemez. Ge­belik ona göre, daha çok, varlığında cereyan eden esrarlı bir olaydır.

Varlığı bu olayın ce­reyanına elverişli bir yerdir.

Böylece, gebelik baş­ladığı andan beri kadın doğacak olan çocuğu vücudunun bir devamı gibi sayar. Kadın gebeli­ği süresince bu evren­sel, büyük esrarın etki­si altında kalır. Bu esrar yalnız evrensel hayat problemidir.

Gebelikle birlikte çe­şitli tasalar, üzüntüler, birbirleriyle çelişen duy­gular kadının iç dün­yasını sararlar, doldu­rurlar.

Kadın sürekli olarak gebeliğiyle ilgili ve bir­birine uymayan çift duy­gular duyar. Gebeliği hem bir üzüntü, tasa, hem de sevinç kaynağı olur. Kadın bir yandan kendi hayatını yaşamak ister, öte yandan da tü­rünün bütün varlığını kapladığını görür. Sü­rekli olarak bu iki ya­şayış şekli arasında bo­calar, çevresiyle ilgili Anne olmak üzere olan kadın bu problemi ilkel bir şekilde yaşar.

hamile kadının iç dünyası

Yakında bir çocuk dünyaya geti­recek olan kadın, vücudunun artık tamamıyla kendisinin olmadığını, elinden çıktığını duyar. Faaliyet için sade bir araç olmaktan uzaklaştı­ğım düşünür. Başka bir varlıkla be­raber vücudunu paylaştığını, yakın bir gelecekte yeni bir varlığı dün­yaya getireceğini bilir. Çeşitli endişeler duyar. Çocukluğu­na ait psikolojik ihtilafları yeniden yaşamaya başlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı