KADINSAĞLIK

Hamileliğin belirtileri nelerdir?

Bazı kadınlarda erken gebelik belirtileri gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkmaya başlar. Her kadının bünyesine göre gebelik belirtileri, yoğunluğu, sıklığı ve süresi değişmektedir. Fakat çoğunlukla erken gebelik belirtileri regl öncesi rahatsızlıkla karıştırılır. Ayrıca erken belirtilerinden bazıları hamile kalmanın yanı sıra başka hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla bu tip semptomların varlığı hamileliğe dair net yanıt vermez. Kesin sonuç için hamilelik testi ve doktor muayenesi zorunludur.

Erken Hamilelik Semptomları

Erken hamilelik belirtileri kadından kadına değişebileceği gibi, bir kadının farklı doğumları arasında bile farklılık yaratır. Fakat genellikle görülebilecek semptomlar arasında göğüslerde şişkinlik, gerginlik ve gün içinde yorgunluk, halsizlik hissi ve tende solukluk yer alır. Ayrıca regl öncesi hafif kanamalar, lekelenme ve yoğun akıntı olabilir. Geçmeyen ve sıklıkla tekrarlanan baş dönmesi ve buna eşlik eden kusma vakaları görülebilir. Ve iştahsızlık veya bir yiyeceği aşırı isteme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca sıklıkla görülen baş ağrısı veya kabızlık gibi hastalıklar da semptomlar arasındadır. Bazen de sadece hamile olduğunu hissetmek erken belirti olarak görülebilir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı