SAĞLIK

Hatalıklara Karşı Nasıl Tedbirler Alınmalı?

Ailenin sağlığım gözetmekle ödevli olan kimseler  ‘’bu arada en başta evin hanımı’’ hastalık­lara karşı da tedbirler almak zo­rundadır. Bu arada aşılanmala­rın büyük bir önemi olduğu unu­tulmamalıdır. Bu konuda dikkat edilecek başlıca noktalar şun­lardır:

– Dört aylık çocuklara çocuk felci aşısı, bunun arkasından da çiçek aşısı yapılır. Çiçek aşısı tutmadıysa, iki ay geçmeden yenilenmelidir.

-İlkokul çağına kadar çocuk­ların boğmaca, kuşpalazı (difte­ri), kazıklıhumma (tetanos) aşı­ları yaptırılmalı, bunların rapel denilen tekrarlama aşılarının da zamanı geçirilmemelidir.

-Okul çağında çocukların çiçek aşısı, çocuk felci aşısı, difteri, tetanos aşıları yenilenmeli, tifo aşılan da her yıl mutlaka yaptırılmalıdır.

– Bulaşıcı hastalık salgınları çıktığında sağlık teşkilâtının ge­rekli gördüğü bütün aşılar, aşı merkezlerine ailece gidilerek yap­tırılmalıdır.

– Veremden korunmak için bütün ev halkı tüberkülin (Man- toux) deneyinden geçirilmeli, so­nucuna göre lüzum görülenlere BCG aşısı yaptırılmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı