GENEL

Hayvanlarda Akıl Var mı?

Bilim adamlarının yaptıkları incelemelere göre, hayvanlarda, tıpkı insanlarda olduğu gibi bir içgüdü olduğunu, fakat akıl bulunmadığını ortaya koymuştur. Hayvanların bütün hareketleri içgüdüden gelir.

Yalnız evcil hayvanlar değil, tabiatın ortasında başıboş yaşayan hayvanlar da beslenmek, çoğalmak, tehlikelerden korunmak için içgüdülerinden faydalanırlar. Aklın temeli olan düşünme yalnız insana vergidir. 

Bununla beraber bazı hayvanlar çok zekidir. Başlarından geçen bir olay onların içgüdülerine işler, bu denemeden sonra içgüdüleri onları doğru yola iter. Meselâ, tavandan muz sarkıtılan bir odaya kapatılan maymun, yerdeki bir sopa gözüne ilişirse, bu sopayla vurarak omuzları düşürebilir.

Bunu ona, çeşitli olaylardan edindiği tecrübelerle içgüdüsü öğretmiştir. Bazı hayvanlara bu gibi usullerle türlü, marifetler, hünerler öğretmek her zaman için mümkündür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı