GÜNDEM

Hollanda’daki Camilerde Ezan Yasaklanacak Haberi

Hollanda SGP lideri Kees van der Stij Hollanda Radyosu’na konuştu. Stij konuştuğu radyo programında ezan sesini sık sık duymaktan bıktıklarını ifade etti.

Hollanda’da giderek artan ezan sesine karşı tepkiyi savunan SGP lideri Kees van der Stij, ezan yasağıyla ilgili bir kanun önerisini ifade etti.

Aşırı dinci parti olmasıyla bilinen (SGP), ezan sesinin hoparlörlerden verilmesi, halkı rahatsız ettiğini dile getirerek, her gün bu kadar sık ezan sesini duymak zorunda olmadıklarını da dile getirerek ayrımcılık yaptığını açıkça belirtti.

Aşırı sağcı parti lideri ezan sesinin hoparlörden verilmesi yasağını getirmenin her hangi bir yasaya gerek olmadığını söyledi.

“Kilise Çanları Farklı”

BBC Türkçe’nin haberine göre, kilise çanlarıyla ezan sesinin aynı olmadığını, çan sesinin Hollanda kültürünün bir parçası olduğunu söyleyen van der Stij, “Kilise çanı, sadece ibadet çağrısı için değil, felaketler sırasında ve anmalarda da kullanılıyor” dedi.

Hollanda İçişleri Bakanı Ronald Plasterk, SGP’nin tepkisini anladığını ancak, camilerde okunan ezan ile kilise çanının aynı kurala bağlı olduğunu vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı