GÜNCELPOLİTİKA

İdris Baluken; Açlık Sınırı 50 Milyonu Aştı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Genel Kurul’da, savaş politikalarının ekonomiye zarar vererek, açlık sınırında 50 milyon insanın olduğunu dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP’nin savaşın ekonomiye etkisiyle ilgili araştırmasını değerlendirdi. Baluken ekonomik krizin varlığından bahsederek açlık sınırına ilişkin bilgiler paylaştı. Yaşadığımız bu günleri arayacağımızı belirten konuşmasında şunları söyledi; “Bu günler iyi günlerimiz, bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz”

Hükümetin Türkiye’nin içerde ve dışarıda yanlış politikalar sergilediğini savunan Baluken, toplumsal yaşamı olumsuz etkilediğini ve ekonomiye çok büyük zararlar verdiğini dile getirdi. Sözlerine şöyle devam etti; “Ekonomide bu yanlış politikalar neticesinde artık kontrolsüz bir kriz ve büyük oranda bütün toplum tarafından hissedilen bir çöküş durumuyla karşı karşıyayız”

“Arap Sermayesiyle Çözümlerin Peşine Takıldınız”

“İç ve dış politikayı düzeltmek yerine, savaş politikasından vazgeçerek barışı, demokrasiyi, özgürlüğü önceleyen, ekonomiyi toparlayacak birtakım tutumlar yerine, maalesef siz Körfez sermayesiyle, Arap sermayesiyle palyatif çözümlerin peşine takıldınız”

‘Hükümet kara paradan medet umdu’

Hükümetin kara paradan medet umduğunu da savunan Baluken, yine hükümetin kaçak ticaret ile ekonomiyi toparlayabileceğini sandığını, söyledi. Baluken, “Reza Zarrabların akıtmış olduğu paralarla, onların yaptığı birtakım uluslararası, hukuka aykırı kaçak ticaretlerle ekonomiyi toparlayabileceğinizi sandınız. Reza Zarrab ‘Ben, cari açığın yüzde 15’ini karşılıyorum.’ dedi, sizden bir ses çıkmadı” diye konuştu.

‘Bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz’

Ekonomideki gidişatın daha da kötüleşeceğini dile getiren Baluken, bununda Türkiye’nin içerde yürüttüğü savaş politikasına bağladı. Baluken, “Korkarım ki bu günler iyi günlerimiz ve ekonomik açıdan bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz. Kürtlerin yoğun yaşadığı illerin dört bir tarafına karakollar, kalekollar inşa et; buna ne can dayanır, ne ekonomi dayanır” dedi.

OHAL’in olduğu ülkede kim yatırım yapar?

Olağanüstü halin olduğu bir ülkede kim yatırım yapmak ister? sorusuyla devam eden Baluken, Türkiye’nin yatırım yapılabilecek bir ülke olmaktan çıktığını ifade etti. Baluken, “Siyasi kriz, bölgesel kriz, işte içinde bulunmuş olduğumuz ekonomik kriz Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke konumundan çıkarmıştır. Binlerce şirkete mal güvenliği olmayacak şekilde, bir gecede el koyuyorsunuz” diye belirtti.

‘Dolar hakkında bilgisi olmayan bir başbakan’

Başbakan Binalı Yıldırım’ın “Dolar inse ne olur, çıksa ne olur” sözlerini hatırlatan Baluken, şöyle devam etti: “Dolar rekor üstüne rekora koşuyor, ülkenin Başbakanı ‘Dolar inse ne olur, çıksa ne olur? Dolarsa ne olur, dolmazsa ne olur?’ diyor. Ya, bu kadar gayri ciddi, bu kadar ciddiyetten uzak bir yaklaşım olur mu? Dolarla ülke ekonomisinin ilişkisini bilmeyen bir Başbakana Saray’dan denetimli serbestlik getirilmesi son derece normalmiş.”

‘Yoksulluk sınırında 50 milyon insan var’

Baluken, son olarak şunları söyledi: “Bütün bu uygulamalarla bankacılık sistemini çökerttiniz, tefeciliğin önünü açtınız, milyonlarca borçlu insan yarattınız. Yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların sayısı 50 milyonu aştı. Açlık sınırının altında yaşayan insanların sayısı 15 milyonu aştı, gelir dağılımındaki makas olabildiğince arttı. İşsizlikte muazzam bir patlama var, İşsizlik Fonu’ndaki 960 milyonu bile gasp ederek bu ekonomik krizi gölgelemeye, toplumun gözünden kaçırmaya çalıştınız.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı