EKONOMİ

İran Uçak Filosunu Genişletiyor

İran, 19 Aralıkta yaptığı duyuruda, İran’ın geçici olarak Ocak ayı ortasında teslim edilmesi beklenen 100 jetlineri almak için Airbus ile bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Dar gövdeli ve geniş gövdeli uçakları arasında eşit olarak yapılan anlaşma, muhtemelen Pazartesi ya da Salı gibi önümüzdeki günlerde imzalanacak. Bakan Yardımcısı Asghar Fakhrieh Kashan Reuters’e verdiği demeçte, anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Bir telefon görüşmesinde “Airbus ile müzakdereleri tamamladık ve her an Tahran’daki anlaşmayı imzalayacağız. Bazı nihai açıklıkları bekliyoruz, bugün veya yarın imzalamayı umuyoruz “diye konuştu. Airbus, orta menzilli A320 ve A321 uçaklarını ve uzun mesafeli A330 ve A350 uçaklarını tedarik edeceklerini açıkladı ve İran’ın Ocak ayında Paris’te imzalanan anlaşmadan A380 süpermumbo taşıtını bırakma kararını doğruladı.

Devlet kaynaklarına göre geçtiğimiz hafta Boeing ile 80 jetle yapılan paralel anlaşmayı geçtiğimiz hafta tamamlayan İran, yabancı leasing firmaları ile 42, Airbus ve 35 Boeing olmak üzere toplam 77 uçak finanse etme anlaşması imzaladığını belirtti.

İran’ın nükleer faaliyetleri üzerindeki kısıtlamaların karşılığında uluslararası yaptırımların çoğunu kaldıran büyük güçlerle imzalanan anlaşma uyarınca İran, IranAir’in yaşlı filosunun yeniden inşası için uçaklar satın alıyor.

İlk teslimatın zamanlaması, Airbus A321’in nükleer anlaşmaya karşı ve Mayıs ayında yapılacak. İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çok daha ileri bir tarihte ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın 20 Ocak’ta yerine geçmesinden önce teslim edileceğini gösteriyor.

Kashan “Gerçek şu ki Bay Trump bazı yeni yaptırımlar uygulayabilir, ancak bunu uçakların satın alınması ve imalatçıların satışı için açıkça imkân sağlayan JCPOA’nın (nükleer anlaşma) ihlali olarak görürüz” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı