BİLGİ

İsminizi Beğenmiyorsanız 5 Adımda Başarıyla Değiştirin

Kullandığınız isimden memnun değilseniz veya kimlikteki isminizi kullanmıyor ve bundan rahatsız oluyorsanız, artık istediğiniz isme kavuşmak çok kolay. Kullandığınız ismin veya sevdiğiniz ismi kimliğinizde de görmek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken birkaç adımdan sonra değiştirip kavuşabilirsiniz.

1.  Adım Asliye Hukuk Mahkemesine Gidin

Bu adımlardan ilki bulunduğunuz şehrin Asliye Hukuk Mahkemesi’ne giderek, gerekli müdürlüğe dava açmanız. Bunun için ilk önce isminizi neden değiştirmek istediğinizi anlatacağınız bir dilekçe yazmak ve bunu Adliye’de bulunan hukuk bürosuna teslim etmek. Dilekçeyi teslim ederken dosya parası diye 260 tl (bulunduğunuz ile göre değişebilir bu miktar) para veriyorsunuz, bu paranın 100 TL’si mahkeme sonuçlandığında geri veriliyor.

2. Adım Tebligatı Bekleyin

İkinci adım ise dilekçeyi teslim ettikten sonra adresinize gelecek olan tebligatı beklemek. 2-3 hafta içinde tebligat gelecektir ve mahkeme tarihi verilir size. Mahkeme tarihi bulunduğunuz şehrin adliyesinin yoğunluğuna bağlı olarak 1 ila 6 ay arasında değişmektedir.

3.  Adım Mahkeme Günü 2 Şahitle Gidin

Mahkeme günü duruşmadan 10 dakika önce orada olun ve yanınızda iki şahit götürün. Bu şahitlerden birinin ailenizden olmamasına dikkat edin. Hakim size dilekçeyi okuyup, kabul edip etmediğinizi soracak, daha sonra genelde 1 şahit dinlenir, bunu da kişinin bu arkadaşlar arasında veya akrabalar arasında kullanıp kullanmadığını kanıtlamak için yaparlar.  Hakim karar verir, kabul onayı verdikten sonra 15 gün temyiz süresi başlar, herhangi birinin itiraz edip etmeyeceği beklenir.

4.  Adım Gazeteye İlan Verin

15 gün bittikten sonra yine Asliye Hukuk Mahkemesine gidilir, birkaç evrak imzalanır ve daha sonra gazeteye ilan vermeniz gerektiği söylenir. Bulunduğunuz şehrin Basın İl Dairesine gidip 100 TL (bulunduğunuz şehre göre fiyat değişebilir.) karşılığında ilan veriyorsunuz. Ertesi gün bu gazete ilanını alıp Asliye Hukuk Mahkemesi Özel Kalem’ine gidiyorsunuz. Kararın onaylandığını Nüfus müdürlüğüne bildiren Özel Kalem, Nüfus Müdürlüğünün itiraz edip etmeyeceğini bilmek için 2-3 hafta gibi bir süre bekletiyor.

5.  Adım Nüfusa Gidip Kimliğinizi Alın

Bu süre bittikten sonra Adliye’ye gidip birkaç evrak imzalıyorsunuz. Daha sonra Nüfus müdürlüğüne gidip yeni kimliğinize kavuşuyorsunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı