GENEL

İYİ TÜTÜNÜ NASIL ANLARIZ? İYİ TÜTÜNÜN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İyi Tütünün Özellikleri

images (29)

Tütüncüler tütünlerde çeşitli ba­kımlardan birçok özellikler ararlar. Bunların başlıcalarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Yapraklar — ‘’El’’ denir. En iyi yapraklar fidanın üst kısmında olanlardır. İyi cins tütün harmanın­da bu yapraklar kullanılır. İnce, az damarlıdır.
  • Renk — Tohumun, iklimin et­kisine göre değişir. Tütün yaprakla­rı kuruduktan sonra açık sarımtı­rak, açık kızılkahve, koyu kızilk&h- ve olurlar. En iyisi açık sarı olandır. Türk tütünleri daha çok açık sarı olur. Kimyasal usullerle yıkanıp rengi açılan yapraklar içimlerinden, kokularından anlaşılır.
  • İçim — Tütünü içerken, duma­nın ağız, boğaz ve burunda, tatlı, tok, yavaş, sert, buruk, güzel koku gibi, birtakım özellikleri ortaya çı­kar. Bunlar zevke göre değişirse de hoş kokulu, çok sert olmıyan içimi rahat tütünler en üstün tutulur. Türk tütünlerinde bu üstünlük bol bol vardır.
  • Kuvvet — Bunu daha çok eki­cilerle alıcılar anlar. Tütün yaprak­lan ne kadar dayanıklı, esnek, bu­na karşılık ince olursa o kadar iyi sayılır.
  • Yanma — İyi cins tütün güzel yanar. Yaprakta potas, sitrik asit, amonyak çok, nikotin az olursa o tütünün yanışı daha kolay olur. İyi yanan tütünün yaprakları kıvırcık, rengi açıktır.
  • Nikotin Durumu — Nikotini az olan tütün aranılan bir maldır. Çok nikotinli tütünler acı olur, iyi de yan­maz. Nikotini az tütünler sağlık ba­kımından da daha az zararlıdır. Türk tütünleri bu bakımdan da üs­tün durumdadır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı