KADINSAĞLIK

Kadınların Doğumdan Sonraki Duyguları

Doğumdan Sonra annenin çocuğu hakkındaki dü­şünceleri, duyguları, özellikle, doğuş­tan sonra, daha büyük bir önem ka­zanır. Bu arada, kadın dünyaya ço­cuk getirir getirmez garip, acayip bir duygu ile karşılaşır. Doğumdan önce çocuğunu tümü ile kendisine ait bir varlık olarak tanır. Doğum­dan sonra ise artık onu varlığının bir parçası gibi göremez.

Bundan başka, kadın gebeliği sü­resince yakında dünyaya gelecek olan çocuğunu İdealleştirir. Onu üs­tün bir varlık halinde düşünür. Do­ğumdan sonra ise hayal kırıklığına uğrar. Tasarladığı mükemmel var­lık yerine şekilsiz, dermansız bir var­lıkla karşılaşmıştır.

Ondan sonra, ananın çocuğa kar­şı olan ilgisi, gerçeklerin zorlamasıyla, hayatla daha yakından ilgili bir durum kazanmaya başlar. Ana, ço­cuğunu emzirir, ona bakar, hastala­nınca üzerine titrer. Böylece, sevgi­si daha gerçek bir şekil almış, ana şefkati bütün özellikleriyle ortaya çıkmıştır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı