GENELKADIN

Karşı Cinsten Çekinme Duygusu Nasıl Atlatılır?

Karşı Cinsten Çekinme Duygusu

Önergenliğin başından itibaren in­san denen varlığın biyolojik, sosyal, psikolojik yaşayış şeklinde büyük değişiklikler olur. Bu evrede insan yeni bir hayat, dünya ve insan anla­yışına, gerçek varlık bilincine, anla­mına ulaşır. Karşı cinsle arasındaki ayrılıkları, bu ayrılıkların taşıdıkla­rı anlamı kavrar.

Hayattaki yerini, görevini anlar. Gerçekten yakınlık duymaya başladığı karşı cinsten, sırf bu yakınlığı duymasından, bu yakın­lığın taşıdığı anlamı kavramasından ötürü, uzak kalmak zorunluluğunu du­yar. Karşı cinsle bir arada bulun­maktan çekinir, sakınır. Kendi cin­sinden olan çocuklarla arkadaşlık yapmak ister.

Önergenlik çağına giren çocuklar çocukluk çağlarına ait hayatlarını Unutmak isterler. Bu isteğin etkisiy­le geçmişteki duygu bağlılıklarını gevşetmek isteğini duyarlar. Annele­rinin kendileriyle fazla ilgilenmeleri­ni, kendilerine karşı bir çocuk gibi davranmalarını, kendi­lerini yargılamalarını iyi karşılamazlar.

karşı cinsten çekinme duygusu

Özellikle kızlar annelerinin yardımlarıyla ulaşacakları olgunluğu pek aramaz­lar. Annelerine, babala­rına karşı duydukları bağlılıkları başka kimse­lere, öğretmenlerine yö­neltirler. Kız arkadaşla­rına karşı büyük bir ya­kınlık duyabilirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı