GENEL

KAYISI AĞACI NASIL EKİLİR? NEREYE EKİLİR? KAYISININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kayısı Meyvesi

On beş metreye kadar boy atan kayısılar ılık iklimlerde kolayca yetiştirilebilen bir ağaç çeşididir. Bah­çelerimizde bile rahatça yetiştirebile­ceğimiz kayısının meyvelerini taze taze kendi ellerimizle toplayıp ye­mek yaz aylarının en büyük zevki olur.

110420141237088718921_2

Kayısı Ağacı Nereye Dikilmeli?

Kayısı; kuzey rüzgârlarından koru­nacak yerlere dikilmelidir. Ağaç so­ğuk ve nemli toprağı sevmez, böyle yerlerde zamk hastalığına tutulur. Bununla beraber fidan, aşılandığı ağacın iklim ve havasına uyar. Eriğe aşılanırsa nemli killi topraklarda, ba­deme aşılanırsa kuru, sıcak, kireçli topraklarda yetişir.

kayisi

Zerdali Nedir?

Kayısının çekirdekten yetişenine zerdali denir. Zerdali kayısıdan ufak olur, makbul tutulmaz. Kayısı ağaçları budanmaya elverişli olmadığın­dan bununla uğraşmaya lüzum yok­tur.

kayisi-569

Kayısı Çeşitleri Hakında Bilgi

Kayısının en tanınmış çeşidi Şam kayısısıdır. Yuvarlak, orta büyük­lükteki bu kayısı sulu, tatlı ve lezzet­lidir. Çekirdeği de tatlı olur. Şeker­pare çeşidi kalın kabuklu ve nokta­larla benekli olur. Adından da anla­şılacağı gibi tatlı ve suludur. Başka kayısı çeşitleri Malatya kayısısı, To­kat kayısısıdır. Olgunlaşan meyvelerin el ile top­lanması lazımdır; sopa ile vurarak düşürmek meyveyi zedeler.

Kayısıların başlıca hastalığı zamk hastalığıdır. Bu hastalıkta ağacın gövdesinde akıntı görülür. Zamkları toplamak toprağa kireç vermek lâ­zımdır. Ağaçlara musallat olan yap­rak kurduna karşı tarım ilâçları kul­lanmak gerekir.

NOT: FACEBOOKTA BİZİ TAKİP EDİN

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly also visit my web site . We will have a hyperlink exchange arrangement among us! dgeeakdeakeg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı