Yemek Dünyası

KAYISI REÇELİ NASIL YAPILIR? TARİFİ NEDİR? MALZEMESİ NELERDİR?

Kayısı Reçeli Malzemesi Nelerdir?

1 kilo taze kayısı; 6 bardak toz şeker; 6 bardak su; 2 yemek kaşığı limon suyu.

kayısı reçeli (1)

KayısıReçeli Tarifi

Kayısıların bereli olanlarını ayık­layıp iyice yıkadıktan sonra üstleri­ni sterilize edilmiş bir iğne ile iğneleyerek delin. Bunları bir tencereye koyun ve üstüne 6 bardak kaynar su dökün. Tencerenin kapağını kapa­tıp su soğuyuncaya kadar bırakın. Sonra bunları delikli bir kepçe ile sudan çıkarıp bir tabağa alın. Suyun içine şekerin üçte birini koyun.

kayısı reçeli (3)

Karıştırın, tencereyi ateşe otur­tup şeker iyice eridikten sonra ta­baktaki kayısıları ilâve edin. Bir ta­şım kaynatıp tencereyi ateşten indi­rin. Ertesi güne kadar bir kenarda bırakın. Ertesi gün tencereye şeke­rin kalan kısmını ilâve edin. Tekrar ateşe oturtun.

Şurup kaynama kıvamına geldik­ten sonra 3 dakika daha kaynatıp ateşten indirin. Kapağını kapatıp er­tesi güne kadar bırakın. Ertesi gün tekrar tencereyi ateşe koyun, kapağı­nı açın. Şurup kaynar bir hal aldık­tan sonra 5 dakika daha kaynatın. Tencereyi ateşten indirin. İyice soğu­yuncaya kadar bir kenarda bırakın. Soğuduktan sonra tekrar ateşe ko­yup bu sefer şurup koyulaşıp kıvama gelinceye kadar kaynatın. Şurup kı­vama gelince limon suyunu ilâve edin Bir taşım daha kaynatarak ateşten indirin. Kavanozlara koyun. Ağzını selofan kâğıdı ile örtün. İyice soğuduktan sonra kavanozların ka­paklarını kapatıp kaldırın.

kayısı reçeli (2)

NOT: Reçel kuru kayısıdan yapı­lacak olursa, kayısılar yıkandıktan sonra ılık su ile haşlanır ve 24 saat bu suyun içinde bırakılır. Sonra sü­zülerek sudan çıkarılır. Reçel yapar­ken, suya şekerin hepsi konur. Orta hararetli ateşte karıştırılarak koyu­ca bir şurup yapılır. Şurup koyu kı­vama gelince kayısılar ilâve edilir. Bunlar su salıp, bu suyu tekrar çe­kinceye kadar kaynatılır. Sonra li­mon suyu ilâve edilir. Bir taşım daha kaynadıktan sonra ateşten indirilir, aynı şekilde kavanozlara konup kal­dırılır.

FACEBOOKTA BİZİ TAKİP EDİN

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı