GENEL

KEÇİLER KAÇ ÇEŞİDE AYRILIR? KEÇİ ÜRÜNLERİ NELERDİR?

Keçi Hakkında Herşey

keçi

Evcil bir hayvan olan keçi, koyu­nun yakın akrabasıdır. Kemiklerinin yapılışı, boyu posu az çok koyuna benzer. Fakat keçi bazı bakımlardan, koyundan ayrılır: Ondan daha kuv­vetli, daha cesur ve daha dayanıklı­dır. Keçi, evcil hayvanlardan at, sı­ğır, koyun ve hatta köpeğin dayanamayacağı şartlara güçlük çekmeden dayanabilir. Keçi, koyundan daha çe­vik, kavgacı ve inatçıdır.

Keçinin yavrusuna «oğlak», erkek keçilere «teke» yahut «erkeç» adı ve­rilir. Bunların geriye doğru eğik iki boynuzu vardır, dişiden daha iri olur­lar. Tekelerin kendilerine özel fena bir kokusu vardır. Bunun için halk arasında «Teke gibi kokar» sözü ya­yılmıştır.

Keçi Çeşitleri

Keçilerin birçok cinsi vardır. Biz­de en yaygın olan ve tutulan cinsler şöyle sıralanır:

Ankara (Tiftik) Keçisi:  Ankara, ile toprağı kuru ve yüksek olan yer­lerde yetişir. Tiftik adı verilen tüy­lerinden faydalanılır. Bir keçinin yıl­da verdiği tiftik yaşma göre değişir.

ankara(tiftik) keçisi

Kıl Keçisi: Anadolu ve Balkanla­rın bazı bölgelerinde yetiştirilen çok dayanıklı bir keçi cinsidir. Eti lez­zetli, tüyü faydalıdır. Günde 750 gr. kadar süt verirler.

kıl keçisi

Malta Keçisi: Tüyü kısa, kulak­ları uzun ve sarkıktır. Bol süt ver­mesiyle tanınır. Günde 2-3 kilo süt verir. Eti ve sütü kokmaz.

malta keçisi

Keşmir Keçisi: Hindistan’ın ku­zeyinde yetiştirilen bu keçilerin vü­cudu uzun ve düz kıllarla kaplıdır. Kılların altındaki tüyler ince, parlak ve yumuşaktır. Bunlardan çeşitli ku­maşlar ve ünlü olan kaşmir (keşmir) sallan dokunur.

Keçi ürünleri

Keçi Sütü: Evcil hayvanlar ara­sında vücudunun ağırlığına göre en çok süt veren hayvan keçidir. Yılda ağırlığının 10-15 katı süt veren keçi­ler vardır. Bakılması kolay ve ucuz, olduğu için orta halli halk keçi bes­ler. Halk arasında keçiye «fakirlerin süt ineği» adı verilir. Keçi sütü, ka­dın sütüne yakın olduğundan, sütle beslenen çocuklara iyi gelir.

Keçi Derisi: Dericilikte çok ara­nır, koyun derisinden makbuldür. Keçi derisinden yapılan sahtiyan yu­muşak bir deri çeşididir. Mobilya yapımında, ciltçilikte kullanılan ma­roken de gene bir keçi derisi çeşidi­dir; bu keçiler Fas’ta yetişir.

keçi derisi

Keçinin Zararları Nelerdir

Keçi, körpe fi­danları tahrip etmesi bakımından çok zararlıdır. Sırasında ormanların bile yok olmasına yol açacak derece­de tahribat yaparlar. Bu bakımdan asla makbul tutulmayan keçilerin or­manlık bölgelerde yetiştirilmesinin büyük mahzurları vardır. Tulmak için üzerlerine eter veya klorform dökmek lâzımdır. Kene an­cak bu ilâçlarla ayaklarım ve dişleri­ni gevşetir.

FACEBOOKTA BİZİ TAKİP EDİN

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı