SAĞLIK

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Tıp dilinde Osteoporoz olarak isimlendirilen kemik erimesi, kemik yoğunluğunda azalma, kemiklerin dayanıklılığının zayıflaması ve kırılganlığa yatkın bir hale gelmesi durumudur. Osteoporoz süngeri andıran gözenekli kemiklere yol açar. İskeletin bu bozukluğu kemiği zayıflatır ve kemiklerin kırılmasına varan sonuçlara neden olur.

Kemik Erimesinin Nedenleri

Kemik yapısı çocukluktan itibaren sürekli yenilenen bir özellik taşır. Eskiyen kemiklerin yerine sürekli yeni kemikler inşa edilir. Genç yaşlarda zirve kemik kütlesine ulaşılır. Orta yaşlardan itibaren ise döngü tersine döner. Kemik yıkımı artarken, yenilenme azalmaya başlar. Özellikle orta yaşlardan itibaren insandaki kemik yoğunluğunda azalmalar görülür. Kemik kütlesindeki bu erime, menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Bununla beraber erkeklerde de görülen bir rahatsızlıktır.

Kemik erimesine en az maruz kalanlar, çocukluk ve gençlik dönemlerinde, güçlü kemik yapısına sahip olan kişilerdir. Yüksek kemik kütlesine sahip olanlarda Osteoporoz’un yıkıcı etkisi daha zayıftır.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Tedavisi

Önleyici tedbirlerin başında, protein ağırlıklı beslenme, ideal kiloyu koruma, alkolden uzak durma, kalsiyum yönünden zengin besinlerin tüketimi, güneş ışığından azami derecede faydalanarak D vitamini eksikliğinin önlenmesi ve egzersiz sayılabilir.

Tedavide öncelikle doktorunuz tarafından kemik yoğunluğu testi yapılır. Daha sonra kemik erimesi teşhisi konulursa, bifosfonat içeren ilaçlar reçete edilir. Menopoz dönemi ve sonrasındaki kadınlar için de uygun hormonal tedaviler yapılır.

Bitkisel olarak ise, soya proteini tüketmenin kemik erimesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı