BİLGİ

Kemikten neler yapılır?

Çeşitli işlere yarayan hayvan ke­mikleri, endüstrinin birçok kolların­da kullanıldığı için geniş ölçüde bir ticaret konusudur.

kemikten neler yapılır (3)

Kemik Eşya: Günlük yaşayışı­mızda evde ve sokakta kullandığımız pek çok eşya kemikten yapılır. Bun­ların arasında çatal, bıçak, baston, şemsiye ve çanta sapları, fırça ve ta­raklar, düğme ve tokalar, küçük ku­tular, kâğıt kesecekler vardır.

Kemiklerin bileşiminde bulunan madensel maddeler, gübre yapılma­sını sağlar. Bu kimyasal gübrede fos­for vardır. Artık kemiklerin övütülmesiyle elde edilen kül çömlekçilik­te kullanılır.

kemikten neler yapılır (2)kemikten neler yapılır (1)

Endüstride kullanılan kemikler iki türlü olur: 1) Kırma, 2) Tabii.

Kırma kemikler çoklukla sığır ke­miklerinden toplanır. Tabii kemikler ise temizlenmiş kemiklerdir. Toprak­ta, ya da deniz kıyısında yatmış ke­mikler işe yaramaz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı