GENEL

KINA ÇİÇEĞİ NASIL BİTKİDİR? KINA ÇİÇEĞİ BİTKİSİ RESİMLERİ

Kınaçiçekleri, kolay yetiştirilen se­nelik bitkilerdendir. Çiçekleri birçok renklerde olur. Katmerli, bodur, boylu çeşitleri vardır. Yaprak­ların dibinden çıkan çiçekleri tem­muzdan kasıma kadar sapın tepesine doğru uzanır.

kına çiçegi

Kına çiçeğinin çok katmerli çiçek­lisi kamelya çeşidi 60-80 santimet­reye kadar boylanır ve çiçekleri ka­melya çiçeklerini andırır. Çiçekleri renk bakımından son derece zengin­dir. Bodur kınaların boyu 30 santi­metreyi geçmez. Çiçekleri öncekinden daha ufaktır.

Kınaçiçeği her toprakta yetişirse de çokça gübreli zengin topraklan ve güneşli yerleri sever. Gölgede iyi bü­yümez. Sıcak havalarda çok sula­mak ister. Tohumdan yetişir. Kına çiçeğinden tohum almak için dikkat etmek gerekir.

Çünkü tohum kap­sülü sararınca, çatlayarak tohumlar yere dökülür buna meydan verme­den, tohum kapsülleri sararınca top­lanmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı