BİLGİ

Kına nedir ne işe yarar?

Kına çoğu ırkın kültürü olarak kalmıştır

hindistan-el-susleme-sanati-kina_0

Afrika, Arabistan, İran ve Hindis­tan gibi ülkelerde yetişen bir ağacın yapraklarının kurutulup övütülmesinden elde edilen toz halinde bir bo­ya maddesidir. Bu boya maddesi, özellikle doğu ülkelerinde, yakın çağ­lara kadar büyük rağbet görerek kul­lanılmış bir süs aracıdır. Yurdumuz­da, büyük şehirlerde eski rağbetini hayli kaybetmiş görünmekle bera­ber, küçük kasaba ve köylerde hâlâ değerini korumaktadır. Arabistan, İran ev Hindistan’da da aynı durum­dadır.

Kina-nedir-2286288-kina-gecesi

Kına ağacının çok güzel kokan çi­çekleri esans ve kolonya endüstrisin­de önemli bir yer tutar. Kına, ağacın düz, tırtıksız yapraklarının usulüne göre kurutulmak ve bazı maddeler daha katmak suretiyle öğütülüp un haline getirilmesiyle elde edilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı