GENEL

KİREÇ NASIL VE KAÇ DERECEDE OLUŞUR?

En çok yapı işlerinde kullanılan bileşik bir maddedir. Kireç taşından elde edilen bu taş, tebeşirden daha sert, donuk esmer, ya da donuk mavi renktedir.’ Genel olarak içinde fo­sillere raslanır. Bunların arasında türlü kabuklar, mercanlar, balıklar ve korkunç deniz canavarlarının is­keletleri bulunur. Kireç elde etmek için kireçtaşı, sıcaklığı 900°—1000° olan fırınlarda ısıtılır. Bu ısıtmada kireç taşındaki korbondioksit uça­rak, ”sönmemiş kireç” yani bizim ki­reç dediğimiz madde felde edilir:

Sönmemiş Kireç Nedir?

Sönme­miş kireç, esmerimsi beyaz renkte bir maddedir. Ne kadar çok ısıtılır­sa ısıtılsın erimez, fakat «kireç ışığı» denen parlak bir ışık saçar. Kireçe, «sönmemiş kireç» denmesine sebep, su ile birleşmeye çok kabiliyetli ol­masından ileri gelir. Sönmemiş kireç sulandırılmak suretiyle söndürüldük­ten sonra, kullanılmaya elverişli ha­le gelir.

Kireç Kaymağı Nedir?

Sönmüş kireçten elde edilen ve kuru halde iken beyaz ve gevşek olan bir tozdur. Kireç kaymağı, birçok bileşikleri bo­zar ve bazı canlıları da öldürür. Bu bakımdan hem çamaşırda, hem mik­rop öldürücü olarak kullanılır. Kirli, lekeli ve yağlı çamaşırlar bir süre kireç kaymağına bırakılırsa beyaz­laşır. Fakat kireç kaymağında fazla bırakılan çamaşırların erimesi ve yırtılması mümkündür.

Kireç canlı hücreleri öldürdüğü için, pis yerlere, tuvalet ve bulaşık çukuruna ilâç olarak dökülerek, bu­raları mikroplardan temizlenir. Sönmemiş kireç yakıcıdır.

Elle çok tutulmaz, çocukların da oynama­sına izin vermemelidir. Kireç kuyu­larına düşen, ya da su ile karışırken dokunanların haşlandığını çok işi­tiriz. Sönmemiş kirecin su ile birleş­me kabiliyetinin çok olduğunu söy­lemiştik. Su ile bir araya gelince der­hal birleşerek sönmüş kireç haline geçer ve şiddetli bir sıcaklık verir. Kireç vücudumuza değdiği yerdeki suyu çeker ve orasını ateş gibi ya­kar. Biz buna kireçte haşlandı deriz. Kireçin yakması ile İnsana büyük acı veren yaralar açılır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı