GÜNDEM

Kış Saati Tartışması Sürüyor

Türk hükümetinin yaz saati uygulamasını durdurma kararı üzerine şikayetler arttı ve özellikle ülkedeki ebeveynler ve öğrenciler tarafından karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıkılacağı konusunda çeşitli öneriler geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) akademisyenler, sabahın karanlık saatlerinde okula gidip gelen çocuklarla ilgili ailelerden gelen şikayetlerin artmasıyla birlikte, Aralık ayında ve Ocak ayında yarım saat sonra başlayabileceğini öne sürdü. İTÜ’nden Profesör Ahmet Duran Şahin, yaz saatinde kalma kararının elektrikten tasarruf sağlanması için yapıldığını ancak bunun elektrik kesintisine neden olduğunu itiraf etti.

“Vatandaşların psikolojisi olumsuz etkileniyor”

Şahin, günlerin 21 Aralık’tan sonra daha uzun süreceğini ve Batı illerinde bulunan okulların Aralık ve Ocak aylarında yarım saat sonra başlayacağını hatırlattı. Araştırmaya katılan diğer bir akademisyen psikolog Cem Demirbaş da, “vatandaşların psikolojisini olumsuz etkilediğini” savundu.

Çok fazla sorun yaratıyorsa, okullar biraz daha ileri zaman da başlayabileceğine de değinen Demirbaş,  “Sabah saatlerinde okulun başladığı başka bir ülke görmedim. Bütün dünyada saat 10’dan itibaren okullar ve işyerleri açılıyor” dedi.

Araştırmaların yanı sıra öğrenci ebeveynleri, hükümetin kış aylarında saati değiştirmeme kararını kınadı. Okulların başlangıç saatlerinde değişiklikler yapma yetkisi, her ildeki valiliğe aittir. İstanbul Valiliğinden bir yetkili Hürriyet Gazetesi’ne, İstanbul’un 2.67 milyon öğrencisi ve 149.000 öğretmeni olan 5.736 ilk ve orta dereceli okul olduğunu, okulların başladığı saati değiştirmenin çok zor olduğunu, söyledi.

Yetkililer, zamanla ilgili bir değişikliğin iki ayrı oturumda, öğleden önce ve öğleden sonra, eğitim gören okullar için özellikle çok zor olacağını belirtti; çünkü daha sonraki bir başlangıç daha sonra bitirmek anlamına gelecektir, bu nedenle ikinci vardiyalı öğrenci karanlıkta eve gitmek zorunda kalacaktır.

“Birinci sınıfı saat 07.00’den sabah 8:30’a kadar taşırsanız, her şey ters olacaktır. Bir öğrenci günün 6’sı yerine sabah 7’de evden ayrılsa bile yine de karanlık olacak “dedi.

Yetkili, okul servis otobüsleri ile yola çıkan banliyölerin çakışması nedeniyle şehir trafiğinin artacağını da belirtti.

İstanbul’da servis otobüsleriyle okula giden öğrenci oranı oldukça yüksek olduğunu söyleyen yetkili, sabah vardiyalı öğrencilerin okul gününün başlaması geciktiğinde trafiğe kapılabilirler “dedi.

Şu anda, İstanbul’daki veya başkent Ankara’daki okul saatlerini okul yöneticilerinin ayarlama planları yok. Hiçbir okul şimdilik kış saatine geçmedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı