BİLGİ

Kola mideye nasıl zarar veriyor? | Kola zararlı mı?

Yapılan araştırmalarda, kola tüketiminin, sigara ve alkol tüketiminden fazla olduğu tespit edilmiştir. Kola da nerede ise birçok keyif verici madde gibi bağımlılık yapmaktadır. Kola tüketimi özellikle çocuk yaşlarda başlamakta ve hemen hemen her yaşta bu tüketim devam etmektedir. Kolanın içeriği incelendiğinde, başta mide olmak üzere, vücut üzerinde birçok organa zarar verdiği daha kolay anlaşılmaktadır. Özellikle kolanın aşırı tüketildiği göz önüne alındığında, bu zararların hangi boyutta olacağı da tahmin edilebilmektedir.

Kola Mideye Nasıl Zarar Verir?

Bilim insanlarının araştırmaları sonucunda, kolanın mideye şu şekilde zarar verdiği belirtilmektedir:

  1. Tüm asitli içeceklerde olduğu gibi, kola asidi de midenin iç çeperlerini yıpratarak, hassaslaşmasına neden olmaktadır. Bu da midenin daha kolay delinmesine ve yırtılmasına (ülser gibi) neden olmaktadır.
  2. Kola asidi, midedeki ph seviyesini yükseltmekte, bu da mide de asit seviyesini arttırmakta ve sindirim sorunlarına (hazımsızlık gibi) yol açmaktadır.
  3. Kola asidi ayrıca, midenin salgıladığı enzim miktarını da azaltmaktadır.
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı