GÜNDEM

Kolobiya’da FARC ile Barış Meclis’ten Geçti

Kolombiya’da 52 yıldır süren ve kavgasını Dünya’ya duyuran FARC örgütüyle tekrar anlaşmalar başladı. Bu anlaşmalar neticesinde FARC yöneticileri meclise katılabilecek. Anlaşmanın olumlu yönde sağlanması durumunda FARC silah bırakacak.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Devlet Başkanı Juan Manuel Santos yönetimi arasındaki müzakerelerle yeniden şekillendirilen barış anlaşması, Temsilciler Meclisi’nden de oy birliğiyle geçti. Oylamaya katılan 130 milletvekili anlaşmaya ‘evet’ oyu verdi.

2012 yılından bu yana Küba’da yürütülen müzakereler sonucu 24 Eylül’de imzalanan ilk barış anlaşması 2 Ekim’de referandumda reddedilmişti.

Anlaşmaya karşı eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe öncülüğünde başlatılan kampanyanın etkili olması nedeniyle 300 sayfalık yeni metinde kısmi değişiklikler yapılmıştı. Ancak Uribe ve destekçileri anlaşmanın yeni halinin de FARC gerillalarına ‘tavizlerle dolu olduğunu’ ve referanduma sunulmasını istiyorlar.

FARC ile devlet güçleri ve paramiliter gruplar arasında 52 yıldır süren iç savaşta 260 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Yeni anlaşmanın uygulama aşamasında FARC gerillaları uluslararası gözlemciler eşliğinde ülkenin değişik bölgelerinde toplanarak, silahlarını teslim edecek. Gerillaların siyasi hayata katılımını da öngören anlaşma, Senato ve Temsilciler Meclisi’ne seçilmelerine imkan verecek.

Anlaşma, FARC’ın sahip olduğu maddi gelirlerin de savaştan etkilenen siviller için kullanılmasının yanı sıra özel barış mahkemelerinin 10 yıllık bir süreyle savaş suçlarına dair dosyaları incelemesini de içeriyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı