GENEL

Komşuluk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Komşuluk nasıl olmalı?

Büyük şehirlerde, komşuların birbirleriyle ilgilenmeleri artık yavaş ya­vaş kaybolmaya yüz tutan bir şeydir. Birçok kimse, neredeyse övünerek “Ben komşumu tanımam bile” de­mektedir.

komsuluk

Oysa böyle davranışlar in­sanları yalnızlığa iteler. Komşu hatırı saymak İnsanları birbirlerine yaklaş­tırır. Yalnızlık duygusunu yok eder. Toplum içinde her türlü menfaatten uzak, sıcak ve içten bir ilgi gösterisi olur. Bunu herzaman hatırda tutmak gerekir. Karşılıklı yardım herzaman yararlıdır. Atalarımızın dediği gibi ”komşu komşunun külüne muhtaçtır”.

Bu atasözünden bir çok güncel yaşama ait ders çıkarabiliriz. Mesela evde yemek yapıyorsunuz malzemeleri doğradınız tencereye koydunuz bir baktınızki tuzu eksik, evdede tuz yok, yemeği tuzsuz yemekte cazip gelmeyeceği için bir an önce tuz bulmalısınız, işte bu durumda komşular devreye giriyor.

Komşular ile ilişkilerimiz her zaman bizim toplumumuzda ayrı bir yer edinmiştir. Öyle komşuluklar kuruluyorki akrabamız yerine konulabilecek derecede. Zaman geliyor onlarla ağlıyor, onlarla gülüyoruz bize akrabalarımızdan yakın oluyorlar. Yeri geliyor akrabalarımızdan yardım görmezken en yakındaki komşumuz koşuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir