KURABİYE NASIL YAPILIR? KOLAY KURABİYE TARİFİ

Yemek Dünyası 18 Aralık 2014

KURABİYE

Evde yapılabilen bir çeşit bisküvidir. Bisküvi ve pasta endüstrisinin gelişmesinden önce, ev hayatında önemli yeri olan kurabiye, bu endüs­trilerin gelişmesiyle eski yerini kay­betmiştir. Bununla beraber, evde, istenen biçimde, çeşitli kurabiyeler yapmak şüphesiz, bir mutfağın en zevkli işlerinden biridir.

kurabiye

Kurabiye Nasıl yapılır? Kurabiye için gerekli olan malzemeler nelerdir?

1 ölçü yoğurt; 1 ölçü süt; 1 ölçü şeker; 1 çay kaşığı karbonat; 3 yumurta; al­ dığı kadar un 1 kahve fincanı zey­tinyağı.

Yoğurdu, sütü, yumurtaları derin ve büyükçe bir kabın içinde biraz karıştırarak halledin. Karbonatı ko­yun. Tekrar karıştırdıktan sonra azar azar ve daima karıştırarak unu ilâve edin. Kulak memesi yumuşak­lığında bir hamur tutun. Hamuru, un elenmiş hamur tahtasının üstü- en alın. İyice yoğurun. Küçük küçük parçalar kesin. Bunlara elinizle bas­tırarak yuvarladıktan sonra istediği­niz şekli verin ve yağlanmış bir tep­siye aralıklı olarak dizin. Orta hara­retli fırında pişirin. Fırından çıkın­ca kurabiyeleri alt üst edip tepsinin üstüne temiz bir bez örttükten son­ra soğumaları için bir kenarda bıra­kın. Soğuduktan sonra kavanozlara koyup kaldırın.

AcibademKurabiyesi

Acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır? Acıbadem Kurabiyesi Malzemesi Nelerdir?

150 gr. iç badem; 200 gr. pudra şekeri; 3 yumurta akı.

Bir tencereye badem­leri koyun. Üstlerini kaplıyacak kadar da su ilâve ettikten sonra, ten­cereyi ateşe oturtun. Bir taşım kaynatın ve ateş­ten indirip suyunu sü­zün.

Bademlerin iç kabuklarını soya­rak çıkarın. İnce dişli makinada iki defa çekin. Sonra bunları bir ten­cereye koyun. Üstlerine pudra şeke-, rini ve 3 yumurtanın yalnız akları­nı ilâve edin. Yumurta teli veya ça­talla çırparcasına karıştırarak hep­sini bulamaç haline getirin. Bu bu­lamacı ateşe koyun. Dibinin tutma­ması için, mütemadiyen karıştıra­rak parmak dayanmıyacak sıcaklı­ğa gelinceye kadar ısıtın. Tencereyi ateşten indirin. Badem bulamacının soğuması için, yayvanca bir kaba veya temiz bir mermerin üstüne dö­kün. Soğuduktan sonra, bunu sık­ma torbasına koyun. İçine kâğıt ya­yılmış tepsiye, ikişer parmak aralık­la, yuvarlak daireler halinde sıkarak yerleştirin. Sonra üstlerine birer ba­dem yapıştırın. Orta hararette ısıtıl­mış firma koyun. Fırının hararetini yarıya indirin. 40 dakika pişirin. So­ğuduktan sonra altlarındaki kâğıt­ları çıkarıp servis yapın.

CevizliKurabiyetarifi

Cevizli kurabiye nasıl yapılır? Cevizli Kurabiye Malzemesi Nelerdir?

3 kahve fincanı çekilmiş ceviz; 200 gr. pudra şekeri. Yarım kahve fincanı un; 8 tane yumurta; biraz tuz.

Tencereye, şekeri, unu ve makinede ince çekil­miş 3 kahve fincanı ce­vizi koyun. Hepsini bir- biriyle karıştırın. Yu­murtaların sarılarını ayırın. Sadece aklarını porselen bir kâseye ko­yun. İçine bir fiske tuz atın. Yu­murta teli ile, aklar kar gibi beyaz­laşıp, koyu köpük haline gelinceye kadar çırpın. Sonra bunu, şekerli, cevizli unun içine koyun. Hepsini iyice karıştırın. Elde edilen hamu­ru tatlı kaşığı ile, içi yağlanıp ha­fifçe unlanmış fırın tepsisine küçük parçalar halinde aralıklı koyun. Orta hararetli fırında, üstü pembeleşip kızanncaya kadar, bir saat pişirin. Soğuduktan sonra kurabiyeleri ta­bağa alıp servis yapın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.