GENEL

KUZGUNKILICI BİTKİSİ (Glâyöl)

Kuzgunkılıcı nasıl ekilir?, Kuzgunkılıcı nerede yetişir?, Kuzgunkılıcı bitkisi bakımı Nasıl Yapılmalı?

      Soğanlı süs bitkilerinden biridir. Uzun, sivri yapraklarının ortasın­dan, birbirine sıkışık, parlak renkli iri çiçekler verir. Kırmızıdan mora, pembeden beyaza kadar çeşitli renk­leri vardır.

      Kuzgunkılıcı gösterişli bir çiçek­tir. Bu bakımdan kuzgunkılıçlarından meydana getirilen buketler dü­ğün, nişan gibi toplantılarda çok be­ğenilir. Ayrıca evlerde de salonların, odaların çok göz alıcı güzel bir sü­sü olur.

      Kuzgunkılıcı bah­çelerde olduğu gibi saksı içinde odalarda da yetiştirilebilir. Bi­ri ilkbaharda, biri sonbaharda dikilen başlıca iki türü var­dır:

      Soğanları sonba­harda dikilen kuzgunkılıçları ancak 50-70 cm. boyunda olur. Ekimden ocağa kadar dikilebilir. So­ğanlar 10’ar cm. ara ile, 10-15 cm. derinli­ğe gömülür, üzerleri, kıştan korumak için, samanla örtülür.

      İlkbaharda diki­len kuzgunkılıçları arasında boyu 1-1,5 metreyi bulanlar var­dır. Bunlar Şubat – Nisan arası dikilir, temmuzdan ekime, kuzgunkılıcı kadar çiçek açar. So­ğanlar 20-25 cm. ara ile, 7-8 cm. derinliğe dikilmeli, yazın toprağın nemli kalmasını sağlamak için, üzerlerine saman örtmelidir.

Kuzgunkılıcı, tohumdan üretilebi­lirse de daha çok soğanlarından çoğaltılır. Soğanlar bir yıl önce güb­relenmiş, suyu iyi süzen, hafif top­raklara dikilmelidir. Taze gübre so­ğanı çürütür. Kuzgunkılıcı yazın çok su ister. Vazoya konan çiçekler uzun süre dayanır, goncaları açar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı