GENEL

Lavanta çiçeği ve kokusu hakkında

Çok hoş kokulu bir süs bitkisidir. Koku- culukta kullanıldığı gibi, kuruları evlerde çamaşırlar arasına konularak bunlara güzel bir koku veril­mesi sağlanır.

lavanta17

Lâvantaçiçeğinin iki türü vardır: Biri erkek çiçeklerin bu Lâvantaçiçeği lundUgU türdür, boyu 60 – 70 cm. ye yak­laşır. ikinci türü dişi çiçekleri ta­şır, bunlar daha boysuz, yaprakla­rı daha ufaktır, sık bir çalı gibi geli­şirler. Bu tür lavanta çiçeği bahçeler­de ve tarlaların çevresine çit çevirmek­te kullanılır.

Lavanta çiçeği kireçli, sıcak top­rakları severse de bahçe toprakları­na da iyi uyar. Tohumdan olduğu gi­bi sürgünlerinden de üretilir. Tohu­mu nisan-mayısta fideliğe, ya da doğ­rudan doğruya yerine 40 cm. aralık­la sıra ile ekilir. Tohumlar az gömü­lür, toprak bastırılır. 7 gün sonra çimleninceye kadar sulanarak serin tutulur. Fideler 30’ar sm. aralarla yerlerine dikilir. Ara sıra çapalanır.

Lavanta çiçeği sürgünden üretile­cekse, martta gövde topları parça­lanarak 40’ar cm. aralıklarla dikilir. Soğuk iklimlerde kıştan önce diple­ri doldurulur.

lavanta çiçeği nedir, lavanta çiçeği nasıl bir bitkidir, lavanta çiçeği nerelerde yetişir, lavanta çiçeği nasıl ekilir, lavanta kokusu, lavanta rengi

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı