KADIN

lişkilerde “Biz” olmak yerine “Sen” Ya Da “Ben” Olma Sendromu

Büyük umutlarla başlayan ilişkiler vardır. Bir de bu ilişkilerin hazin sonu. Bazen ilişkinin içinde nefessiz kaldığımızı düşünürüz. Boğulma hissi can havliyle ilişkiden kaçmaya, onu bırakmak için bahaneler aramaya iter bizleri.

Peki ne oluyor da ilişkileri bu denli tüketebiliyoruz?

İlişkilerde sık yapılan hatalar arasında partneri ya istediğimiz hale dönüştürme çabası ya da kendi “ben” inden uzaklaşarak “o” olma çabası yer almaktadır. Bizi bunu yapmaya sürükleyen ise, doğru ilişki hakkındaki yanlış algılarımızdır. Sevmek, kendi ihtiyaçlarını hiçe sayarak karşısındaki insana teslim olmak demek değildir.

İlişkide bu durum kronikleştikçe bireyler bir kısır döngüye girer. Bir süre sonra kendine yabancılaşmaya başlayan kişi mutsuzluk, umutsuzluk duygularının esiri olmaya başlar. İlişkiye bakış açınız ilişkinizin kalitesini belirler. Çift olarak kalabilmek özen ve özveri ister. Değişim ve yenilenmek ister. Kendini yeniden bulmak, gerçekleştirmek ister. Eğer bunlar için alanlar yaratamıyorsanız, mevcut durumun içinde hareketsiz kalırsınız.

Partneriniz ile ortak zevklerinizin olması önemlidir. Güzel bir “an”ı paylaşmak güzel bir an için fırsatlar yaratmak ilişkiyi besleyen ana kaynaklardan biridir. Fakat her şeyi birlikte yapmak zorunda değiliz. Bireysel olarak yaptığınız aktiviteler ilişkide sağlıklı mesafeyi destekler. Aşk, özgürlüğün çocuğudur. Eğer sonrasında yakınlığın olası olduğunu bilirsek, yalnız kalmak “ben” olmak korkutucu değildir.

Mesafeler her zaman kopmayı, ayrılmayı temsil etmez. Bazen nefes almayı, kendini eleştirmek için zaman yaratmayı, olaylara uzaktan bakmayı, doğru tartışma için uygun zemin oluşturmayı sağlar.

Bazen de partnerimizi dönüşüme zorlarız. Önce ona aşık oluruz. Bütünüyle kabul ederiz. Sonra yavaş yavaş değiştirmeye çalışır dirençle karşılaştığımızda suçlarız. Sağlıklı bir ilişki iki insanında içinde mutluluk ve keyif aldığı ilişkidir. Bunun için kişiler fedakârlık yapmak, değişim için gönüllü olmalıdır. Fakat bu değişim sınırsız değildir. “Ben” den uzaklaşmak bazen ilişkiyi bitiren faktör olmaktadır.

Sağlıklı bir ilişki içinde kendiniz olmaktan, kendi zevklerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz, yine de “BİZ” olabilirsiniz.

Uzman Psikolog Zeynep Kaya

Etiketler
Daha Fazla Göster

Eda Özbay

Biz; Psikolog, Koç ve İnsan Kaynakları alanlarında uzman ve mesleklerini severek yapan, güncel bilimsel gelişmeleri takip eden dinamik bir ekibiz. Bireysel ve ilişkisel yaşantılara farklı bakış açısı kazandıran, yargıdan uzak, empatiye açık, kişisel gelişime farkındalık kazandıran bilimsel yöntemleri benimsedik. Danışanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere işinde uzman bir ekiple zarar vermeden, çözüm odaklı yaklaşımlarla çalışmayı prensip edindik. İster kurum olun ister birey… Ne zaman ki sınırlarınızı zorlamak istersiniz, o zaman engel gibi gördükleriniz sınırlarınızı genişletmek için size araç olmaya adaydır. Adel ekibi olarak; bu engelleri fark ettiğiniz, engellerinizi donanımınıza çevirdiğiniz ve bazen keyifli bazen zorlu olacak olan bu süreçte yanınızdayız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı