GÜNDEM

Londra saldırısına Başbakan’dan tepki

Londra bugün güne saldırı haberiyle uyanırken, olayın iç yüzü aydınlığa kavuşmaya devam ediyor. 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Türk yetkililerden ilk açıklamalar geldi.

İngiltere’nin Başkenti Londra’da sabah saatlerinde silahlı saldırılar gerçekleşti. Parlamento yakınında gerçekleşen saldırıda 4 kişi hayatını kaybederek 20 kişide yaralandı. Saldırı sonrası bir çok ülkeden başsağlığı açıklamaları gelirken, Türkiye’den de gecikmedi. Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında, İstanbul’da yılbaşı gecesi gerçekleşen bombalı saldırıyı hatırlatan bir benzetmeye yer verdi. Başbakan’ın açıklamasına “Terör herkesin başının belasıdır. İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da o kadar güvenli. Terörü İslam ile özdeşleştirmeye çalışmak yanlış” sözlerine yer verdi.

AB Bakanı’da Açıklama Yaptı

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Londra’da gerçekleşen kanlı saldırıyı kınayan Tweet geldi. Bakan Çelik’in Twitter hesabından yaptığı açıklamada “terör örgütleriyle topyekun mücadele” çağrısı yer aldı. Bakan Çelik açıklamasında “İngiltere’de gerçekleşen terör saldırısını lanetliyoruz. İngiltere AB Bakanı Alan Duncan’a dayanışma mesajımızı ilettim. Terör tüm ülkeler için tehdittir. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmadan topyekun mücadele verilmelidir” sözlerine yer verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan İlk Açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da Twitter hesabından saldırıya tepkisini ortaya koydu. Londra parlamento binasına yakın yerdeki saldırıyı kınayan Çavuşoğlu, “Londra’da Parlamento’nun bulunduğu Westminster bölgesinde meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Benzer saldırılara birçok kez maruz kalmış olan Türkiye ve Türk halkı, Birleşik Krallık ve Birleşik Krallık halkının acısını paylaşmaktadır” sözlerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı