GÜNDEM

Mardin Tunceli Van ve Siirt Belediyelerine Kayyum

Siirt, Van, Mardin ve Tunceli belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından sabah saatlerinde kayyum atandı. Kayyum olarak, şehirlerde bulunan valiler atandı. Belediye binalarının önleri yüksek güvenlik önlemleri alınarak korunuyor.

Siirt Belediyesi başkanı tutuklandıktan sonra yerine Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Taşkın atandı. Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Taşkın’ın atanmasıyla birlikte ilde geniş çaplı önlemler alındığı görüldü. Van Büyükşehir Belediye Başkanı  Bekir Kaya’nın da yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan belediye başkan vekili olarak atandı.

Valilerin belediye başkanlıklarına atanmalarıyla halktan tepkiler yağmaya devam ediyor. Halkın belediye binalarına doğru yönelmesine karşılık olası önlemlerin belediye binaları önünde alındığı görüldü. 

Tunceli’ye de Kayyum Atandı

Öte yandan sabaha karşı tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul görevinden uzaklaştırılarak yerine belediye başkanı vekili olarak, Vali Yardımcısı Olgun Öner getirildi.

Böylece Siirt, van, Mardin, Tunceli belediyelerine de kayyum atanmış oldu. Artık yasal süreç neyi gerektiriyorsa o şekilde belediyede ki işlemler devam edecek. Belediye başkanlarının ise ne zaman mahkeme önüne çıkarılacakları ve ne zaman görevlerine getirilecekleri bilinmiyor.

Halk Tepkili

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre yerel halkın bu duruma tepkisiz kalmayacağı yönünde. Twitter gibi sosyal medya ortamlarında ise kullanıcılardan CHP ve HDP’lilerin bu duruma karşı tepkilerini gösterdikleri, MHP ve AKP’lilerin ise bu duruma sevindikleri görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı