SAĞLIK

Meditasyonun Faydaları

İnsanların meditasyon yapmasının birçok nedeni vardır. Bazıları için bu, manevi bir yolculuğun parçasıdır ve farkındalığın genişlemesi ve yaşamı nasıl algıladıkları ve deneyimlemeleri ile ilgilidir.

Bazıları sadece rahatlamak ister ve meditasyon ile stresten ve kaygıdan arınmış bir ruh ve zihin durumuna kavuşurlar. Bunun yanında meditasyonun insanın genel sağlık yapısı üzerinde de çok önemli faydaları tespit edilmiştir.

Meditasyon, derin bir rahatlama sürecini ifade eder. Bu derin rahatlama ile beden ve zihin yenilenmekte ve güçlenmektedir.

Düzenli meditasyonun olumlu sonuçları:

* Düşük kan basıncı
* Daha iyi uyku düzeni
* Kaygı, endişe ve stresin azalması ve kontrol edilebilir hale gelmesi
* Daha hızlı iyileşme
* Alkol ve sigaraya bağımlılığın azalması
* Düşük kolesterol
* Bağışıklık sisteminin güçlenmesi

Özetle; Meditasyon, daha uzun bir yaşam süresi sağlamakta ve yaşam kalitesini arttırmaktadır. Depresyon, uykusuzluk, gerginlik, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu gibi şikayetleri de büyük oranda azaltmaktadır.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı