GENEL

MİDYE NASIL BİR DENİZ ÜRÜNÜDÜR?

Midye Nedir?

Denizlerde kayalara, gemi dipleri­ne, rıhtım direklerine yapışık ola­rak yaşayan bir deniz hayvanıdır. Dış görünüşü, birbirine iyice kapan­mış iki kabuk biçimindedir. Midye­nin etli kısmı bu kabukların içinde­dir.

midye (1)

Midye içi çok sevilen  bir yiyecek­tir. Çeşitli yemekleri yapılır. Bütün deniz hayvanları gibi fosfor bakı­mından zengindir. Yalnız, midye çok tazeyken yenmelidir, bayatı zehirli olabilir.

midye (1)

Ayrıca, yenilecek midye lâ­ğım sularının döküldüğü, demir, ba­kır gibi madenlerin bulunduğu yer­lerden toplanmamış olmalıdır. Bu gibi yerlerden toplanmış midyelerin zehirli olması ihtimali vardır.

midye (2)

İstiridyede midye ile aynı türden bir deniz hayvanıdır. Daha küçük­tür; eti midyeden daha lezzetlidir.Midyenin dolması, tavası, pilâkisi yapılır. İstiridyeden de tava yapıldı­ğı gibi ayrıca, pilâvın içine de konur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı