takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

beylikdüzü escort bayan

GENEL

MİMOZA NASIL BİR BİTKİDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? MİMOZA ÇİÇEĞİ NE RENKTİR?

Mimoza Ağacı

hayatpedi mimoza

Kokulu sarı çiçekli bu güzel süs ağacı en çok güneyin sıcak ik­liminde yetişir. Kışı orta olan yerlerde çiçeklenebilirse de oralarda da güneye bakan yerlere dikmeli, kara, dona karşı korunmak gerekir.

Toprağın çeşidi hak­kında müşkülpesent değilse de ga­rantili, şistli topraklardan hoşlanır. Kışın durgun rutubetten, kireçten zarar görür.

Mimozanın birçok çeşitleri var­dır. Başlıcaları şunlardır:

Âdi Mimoza — 8-10 metreye kadar yükselebilir. Gövdesi, yaprakları kurşunumtırak yeşildir. Yuvarlak sarı küçük çiçekleri çok kokulu, çok dayanıklıdır, bir salkım üzerine sey­rek olarak dizilmişlerdir.

Çift Salkımlı Mimoza — Ancak 3-4 metreye kadar yükselir. Avustral­ya’dan çıkmıştır. Çiçekleri çok lâtif ve sarı renklidir. Hafif toprağı se­ver. 3 dereceden aşağı soğuğa daya­namaz.

Küstümotu — ‘Dokunmabana’  da denir. Ancak 30-40 santimetre yükse­lir. Yaprakları çok zariftir. Doku­nunca yapraklarını büzmesinden dolayı bu ad verilmiştir.

Çiçekleri leylâk pembesidir, yu­varlak püskül halinde sapların ucun­dadır. Tohumu ilkbaharda yastığa ekilir, ya da limonlukta ekilip sak­sıda şaşırtma yapıldıktan sonra ha­fif topraklı saksılara dikilir.

Mimoza çok kıymetli bir çiçektir; bundan dolayı vazolarda uzun süre durabilir; hatta kuruyunca da yap­ma bir çiçek gibi saklanabilir. Vazo­ya konulan mimozaların suyu sık-sık değiştirilirse daha uzun zaman ta­ze kalır, hoş kokularım tüketmezler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al