EKONOMİ

MTV 2017 Ücretleri Yayımlandı

Araçlardan alınacak  MTV ücretleri belli oldu. 2017 yılına girmeden önce açıklanan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kamuoyuna duyruldu.

Resmi gazetede yayınlanan MTV, 68 liradan 23,586 TL’ye kadar çıkıyor. Geçtiğimiz ay açıklanan bir haberde araçların vergisinin motor hacminin yanı sıra modeline de dikkat edileceği gündemde yer almıştı. 1 ile 3 yaş arasında yer alan araçların 1600 cm3 ve 1800cm3 araçlar 1,827 liradan vergilenirken 1800 cm3 ile 2000cm3 araçlar ise 2878 liradan vergilendirildi.

2016 yılında ki vergi oranlarına karşın 2017 de vergi oranlarının artmış olduğu görülüyor. Yeni yılda en düşük araç vergisinin 68 lira olduğu açıklanan listede yer alıyor. Bu araçlara ise 16 yaş ve üzerinde olması şartı getirilmiştir. Ayrıca motor hacmine göre de bir sınırlama getirilmiş olup, 1300 cm3 motor hacmine sahip olması gerektiği açıklandı. 2017 yılında araç satın alacak vatandaşlar artık vergilendirmeyi dikkate alarak araç satın alacak. Modele göre de artan vergilendirme sistemin, motorlu taşıtların motor hacmi de vergilendirme için önem taşıyor. İkisinin oluşturduğu sınırlar çerçevesinde vergilendirme sağlanmış oluyor.

2016 yılında alınan MTV politikasındaki kararda vergilerin düşeceği tahmin edilirken ters yönde etki yaparak vergilerde artış görülüyor. Vergilendirmeye ilişkin ücretler resmi gazetede açıklandı. Resmi gazetede otomobil, motorbisiklet, kamyon, kamyonet, minibüs ve çeşitli araçların motor hacimleri ve modellerine göre fiyatlar belli oldu.

SonDakika’nın haberine göre resmi gazetede yayınlanan vergilendirmeye ilişkin rakamlar şöyle;

Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı