GÜNDEM

Muhammed Mursi Hakkındaki İdam Kararının Bozulduğu Açıklandı

Mısır Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idam kararı, Mısır Temyiz mahkemesi tarafından bozuldu. Mursi hakkında mahkeme heyeti yeniden birleşecek. Mursi’nin idam cezasına çarptırılmama gibi bir olsalığı da söz konusu.

Seçimle Başa Gelmişti

Mısır’da ilk defa seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Mursi, Devrik 5. Cumhurbaşkanı olarak Mısır tarihine geçmişti Mursi 2012 yılında Mısır’ın Cumhurbaşkanı ilan edilmiş, 2013 yılında ise Mısır silahlı kuvvetlerinin yapmış olduğu darbe ile Cumhurbaşkanlığı koltuğundan indirilip kodese tıkanmıştı. Mursi hakkında başlatılan yasal incelemeler sonucu, Muhammed Mursi, idam cezasına çarptırılmış ancak bu karar, ülkenin kaosa sürüklenmesine neden olmuştu. Bir çok silahlı örgütün bu kararla birlikte türemesiyle Mursi’nin idam cezası düşürülmemişti.

Mahkeme İdam Kararını Bozdu

Bugün Mısır Temyiz Mahkemesi’nin tekrar yapılan incelemesine göre Mısır’ın Devrik 5. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idam cezası bozularak yeniden incelemeye alındı. Mursi’nin idam cezasına çarptırılması bazı kesimler tarafından sevindirici haber niteliğinde olsa da bazı kesimler tarafından ise haksız olarak görüldüğü edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Mursi siyasi hayatı boyunca başarılı sayaset adamı olarak Mısır’ın geçmiş sayfalarında yer alırken idam cezası kararı bir çok kesim tarafından eleştiriliyor.

Mursi’nin ölüm kalım kararı Mısır Temyiz Mahkemesi’nin vereceği kararla belli olacak. Mahkemenin düzenleyeceği yeni kararın akıbeti bilinmiyor. Gözler eski Cumhurbaşkanı’nın idam edileceği yönünde karar verecek olan mahkemeye çevrilmiş durumda.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı