GENEL

NARGİLE NASIL İÇİLİR? NARGİLE İÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

NARGİLE NASIL İÇİLMELİ

Nargile, özel surette hazır­lanan tömbeki tütününü yakarak içmeye yarayan bir alettir. Nargilede tütünün dumanı sudan geçtikten sonra geldiği için, nikotin ve diğer maddelerin zararlı özellikleri nispeten azalır. Aletin, lüle, ya da ateşlik denen yerine konan tömbeki, üstüne ateş koymak suretiyle yakılır, nargileyi içe­cek olan da marpuç denen hor­tumun ucundaki imameyi ağ­zına alarak dumanı emmeye başlar.

NARGİLE

Nargilede dumanın, suyun içinden geçtiğini söylemiştik. Bu, şu şekilde olur: Aletin göv­de denen cam bölümünün üs­tünde iki tane delik vardır. Tam tepedeki delik, dümdüz bir boru vasıtasıyla doğrudan doğruya ateşliğe bağlıdır. Bu delikten sarkan bir boru göv­denin dibine kadar iner. Göv­dedeki diğer deliğe de marpuç bağlıdır. Nargileyi içen kimse gövdedeki suyun üstünde ka­lan havayı emmiş olur. Bu em­menin suyun üstüne yaptığı et­ki ile ateşlikten gelen boru­dan, tömbekinin dumanı da emilir. Bu boru suyun içinde olduğu için, duman, sudan ge­çer ve suyun üstündeki boş­lukta toplanır. Marpuç tekrar-tekrar emilince, burada biri­ken duman çekilmiş olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı