POLİTİKA

Önergenin Görüşülmeden Onaylanmasına Tepki

TBMM’de Anayasa Komisyonu tartışmalara devam ediyor. Yeniden düzenlenen anayasa çalışmalarında anayasanın 1 ve 2. Maddeleri oy çokluğu durumunda kabul edildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop’un başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu’nda yeni anayasa maddeleri görüşülüyor. CHP’li vekil Ömer Fethi Güler, teklifin kişisel bir talep için gündeme geldiğini savundu. Sözlerine Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olması varsayımından söz ederek AKP’lilere, Cumhurbaşkanı’ın başka biri olması durumunda bunu savunur muydunuz diye soru yöneltti.

Ömer Fethi Gürer, Anayasa değişikliği sürecine değinerek OHAL zamanında hiçbir ülkenin Anayasa değişikliğine gitmediğini savundu. Gürer, iki milletvekilinin Anayasa hazırladığını ve değişikliğe meclisin gitmesinin hiçbir ülkede benzeri olmadığını dile getirdi. Yapılan eleştiriler daha çok CHP kanadından geldiği dikkat çekerek, CHP’li İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, yapılacak Anayasa değişikliğini “Kişiye özel tek bir adam rejimi” olarak değerlendirip tepkisini ortaya koydu.

CHP’li Yarkadaş AKP hükümetini kastederek bugüne kadar ne istediniz de yapamadınız sorusunu sorarak, Cumhuriyeti sandıkta kazanmadık dedi. Ardından, Cumhuriyeti sandıkta kazanmadık sandıkta da yok ettirmeyeceğiz, sözlerini ekledi. Yarkadaş, referanduma gidilmesi durumda halkın reddedeceğini bildiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, meclis çalışmalarının başladığından bu yana 80 milletvekilinin 3 er dakika veüzerinde konuştuğunu söyledi. Yeterlilik önergesini de oya sundu. Önerge  mecliste görüşülmeden onaylanınca CHP ve HDP’den tepkiler yağdı. Muhalefetin tepkisi sırasında önergeler kabul edilerek, anayasa teklifinin birinci ve ikinci maddesi onaylandı ve kabul edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı