SAĞLIK

Otizmli Bireylerin Ailelerine Destek

Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, yeni düzenlemeden babaların da yararlanılmasını sağlamak amacıyla değiştirileceği belirtildi.

Sürekli bakıma ihtiyacı olan otistik çocukların annelerine verilen erken emeklilik hakkı, babaları ve yeni bir hükümet planının bir parçası olarak çocukların bakımından sorumlu diğer kişileri içerecek şekilde genişletilecek.

Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından hazırlanan, Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireyler İçin Ulusal Eylem Planı (ASD), otistik çocuklar yetiştirmek, sosyal farkındalığı artırmak ve otizmi olan çocukların aileleri için destek mekanizmaları geliştirmek için bir dizi yeni önlem içermektedir. Devlet tarafından yönetilen Anadolu Ajansı, 7 Aralık’ta bildirdi.

Babalarında faydalanması sağlanacak

Bu bağlamda plan, “ASD olan ve bakıma ihtiyacı olanlar için erken emeklilik, ayrıca anneler veya babalar ve ASD’li bireylere bakmak zorunda olanları” kapsar. Raporda, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, yeni düzenlemeden babaların da yararlanılmasını sağlamak amacıyla değiştirileceği belirtildi.

Ağır özürlü çocuk sahibi olan ve bakıma muhtaç olan annelere sosyal güvenlik sisteminde ödenen primlerin her dört günü için bir gün ek prim verilirken bu süreler emeklilik yaş sınırlarından düşülecek. Engelli çocukları yatılı kurumlarda bakıma muhtaç olan anneler bu maddeden yararlanamayacakları bildirildi.

2016-2019 yıllarını kapsayan eylem planına göre, birincil sağlık kuruluşlarındaki ASD’li çocuklar ve aileleri için “Aile Destek Birimleri” kurulacak. 2019 yılına kadar açılması öngörülen birimler, ASD çocukları olan aileler için danışma ve izleme hizmetleri sağlayacak.

Buna ek olarak, aileler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerinde yeni birlikler kurulacaktır. Bakanlığın web sitesinde, aileleri bilgilendirmek için kolayca erişilebilen web portalları ve yayınları oluşturulacak.

Aileler için eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasını da içeren eylem planı çerçevesinde entegrasyon sınıflarında eğitim gören otistik çocuklar için de düzenlemeler getirilecek. Buna göre, sınıf içi ve okul dışı destek, bireysel eğitim, küçük grup organizasyonu, gölge öğretme uygulaması ve daha fazla okul rehberliği hizmetleri gibi öğrenciler ve öğretmenler için yeni uygulamalar geliştirilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı