Yemek Dünyası

Patates dizmesi yemeği böyle yapılıyor

Patatesten neler yapılır diyerek fazla küçümsemeyin. Yerde yetişir ancak marifeti çoktur. Patatesten salata yapıldığını, sulu yemekler yapıldığını duymuş ve elbette tatmışsınızdır. Peki ya “patates dizmesi” ni tattınız mı?

Patates dizmesi pratik yapılabilen yemekler sınıfında yerini alırken bu yemeğin içine neler girdiğini hep birlikte görelim. Unutmadan söylemek gerekirse patates dizmesi yemeğinin yanında pilav yapmayı sakın unutmayın. Sofranıza bolluk kazandırabilirsiniz.

Patates Dizmesi Malzemeleri

6,7 adet patates (siz kişi sayısına göre ölçüyü ayarlayabilirsiniz),

2 orta boy soğan,

300 gr kıyma,

1 demet maydanoz,

1 yemek kaşığı salça,

Tuz,

Karabiber,

Pul Biber,

Kimyon

Salça

Su

Patates Dizmesi Tarifi

Öncelikle kişi sayısına göre belirlediğiniz patatesleri yuvarlak yuvarlak dilimleyiniz. Sonra soğan, kıyma, maydanoz ve baharat çeşitlerini karıştırarak bir karışım hazırlayınız.

Bunu yaparken sırasına göre kavura kavura yapmayı unutmayınız. Sonra patatesleri tencereye dizip, üstüne bu yaptığınız karışımın yarısını ilave ediniz. Sonra tekrar patates dizerek, kalan karışımın tamamını boşaltınız.

Bununda üzerine tekrar patates dizerek son katı atmış olursunuz. Ve en sonunda hazırlamış olduğunuz salçalı sosu bu patatesin üzerine boşaltınız.

Artık yemeğinizi kaynamaya bırakabilir göz kararıyla pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı