BİLGİ

Patent nedir?

Bir buluş, üretilen, ortaya çıkarılan bir ürünün hakkın tescil edilmesi, resmi olarak hak sahipliğinin alınmasına patent denir. Patent ile bu buluş, ürün, nesne resmi olarak kaydedilir. Patenti alan kişi/kurum sadece patenti alınan şey hakkında hak sahibidir. Patent, patenti alınan şeyin kullanım iznini, satışı, üretimini patenti alan kişi/kurum verir. Patent incelemeli ve incelemesiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İncelemeli paket 20 yıl koruma sağlar, patent tarifnamesi incelemeye gönderilir; incelemesiz paket 7 yıl koruma sağlar ve inceleme yapılmaz. Patent uluslararası bir hak sağlayamaz, sadece ulusal bir haktır.

Patent neden yapılır?

Patentin yapılma amacı yapılan buluşun çalınmaması, taklitlerinden sakınılması içindir.

Patenti kimler yapar?

Türk Patent Enstitüsü

World International Property Organization (Uluslararası Telif Hakları Teşkilatı)

European Patent Office (Avrupa Patent Ofisi)

Nelerin patenti alınabilir?

Patentin alınabilmesi için patent alınacak şeyin sanayiye uygulanabilir olması, yenilik içermesi ve tekniğin bilinen durumunu aşma şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi halde patent verilemez.

Makinelerin, aygıtların, kimyasal bileşenlerin üretim yöntemlerinin, araçların, net bir şekilde ayırt edilebilen kokuların patenti alınabilir.

Keşiflere, bilimsel teorilere, bilgisayar yazılımları, kokusu belirgin olmayan parfümlere, gibi şeylere patent verilmemektedir.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı