GÜNDEM

Pentagon Saldırısında Ölen Eşi İçin Arabistan’a İlk 11 Eylül Davasını Açtı

ABD’de 11 Eylül terör saldırısında eşini kaybeden Stephanie Ross Desimone isimli kadın, üzerinden yıllar geçmesine rağmen, eşinin ölümünden sorumlu olan kişiler ve terör saldırısını gerçekleştiren kişilerin bağlı olduğu devlet olarak Suudi Arabistan’ı gösterdi.

Eşini Pentagon’da düzenlenen uçaklı saldırıda kaybeden Stephanie, Suudi Arabistan’a karşı ilk 11 Eylül davasını açtı.

Stephanie Ross Desimone Pentagonda gerçekleştirilen uçaklı saldırıyı yapan El Kaide terör örgütüne maddi destek verdiğini iddia ederek Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu.

ABD basınında yer alan haberlere göre, mahkemeye sunulan belgelerde “Suudi Arabistan’ın desteği olmasaydı El Kaide’nin 11 Eylül saldırılarını planlaması ve gerçekleştirmesi mümkün olmazdı” ifadesine yer verildi.

DeSimone, Suudi Arabistan’ın El Kaide’ye ajanlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla destek verdiğini belirtti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan’ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanımıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, yasa tasarısını veto etmiş ancak tasarı Senato’da ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı