SAĞLIK

Pigmentli Besinler Zihni Geliştiriyor

Frontiers in Aging dergisinin sağlık ve kadın haberine göre araştırmacı diyetisyen doktorların beslenmenin zekayı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebileceği yönünde bulgulara rastlandı. 

Yaprağı sebzeler olan “Pigmentli” denilen besinlerin yaşamsal olarak daha çok yaşlılara “Kristalize zeka” kattığı araştırmalar arasında yer alıyor. Kristalize zeka ilk defa Reymond B. Cattell’in ortaya attığı zeka çeşitlerinden biridir. Bu zekanın sonradan kullanıldığı deneyim yoluyla yaşanılarak ve çevreden edinilen bilgilerle geliştirilebiliyor. Yeşil sebzelerin bu zekayı korudu gibi belli bir yaştan sonra bu tür yaşamsal bilgilerin, deneyimlerin yenilerinin tekrardan beyne girmesini sağlayabiliyor. 

65 yaşın üstü 122 katılımcı üzerinde yapılan deneyde, katılımcıların sağlıklı olmasına özen gösterildi. Özenle seçilen katılımcılar üzerinde kristalize zeka testi yapıldı. Deney çarpıcı bir buluşa imza atarak brokoli, ıspanak ve kara lahana gibi yeşil bitkilerin insan beyninde yaşı ilerlemiş kişilerde dahi koruyucu bir rol oynuyor. Araştırma yapan doktorlar dünya nüfusunun beşte ikisinde yer alan yaşlılar için beyin hücrelerini koruma yönünde önemli bir buluşa imza atmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı