SAĞLIK

Psikolojik ve Fizyolojik Sağlık

Sağlık oldukça önem verdiğimiz bir konudur. Var olan sağlığımızı koruyabilmek ve bozulan sağlığımızı daha iyi hale getirmek için bazı yöntemler uygularız. Bu yöntemler arasında ayrıntı vermeden en temel yolları inceleyeceğiz.

Psikolojik Sağlık

Psikolojik sağlığı korumak için en dikkat edilmesi gereken şey strestir. Stresli bir hayat insanları yıpratır. İnsanlar daha dikkatsiz ve ilgisiz olur. İkili ilişkiler bozulur ve mutsuzluk oluşur. Stresin mide ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Stressiz bir hayat için kişi kendini telkin etmelidir. Önce stresi meydana getiren kaynakları bulmalıdır. Bunları yok etmek için çaba sarfetmelidir. Son başvurulacak yöntem doktor kontrolünde antidepresan kullanmak olacaktır.

Fizyolojik Sağlık

Fizyolojik sağlığı koruyabilmek için insanların özellikle beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı bir tüketim organlara fayda sağlar. Günlük protein, karbonhidrat, mineral, vitamin gibi ihtiyaçlar belli bir orana göre alınmalıdır. Bir diğer önemli nokta da spordur. İnsanların hayatları boyunca, kaç yaşında olursa olsunlar sporu hiç bir zaman eksik etmemeleri gerekmektedir. Sağlıklı beslenip düzenli ve dengeli spor yapan kişi sağlıklı olur.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı